С тотици оператори работят на българския хазартен пазар, без да имат лиценз за това. Това каза депутатът от ДПС Йордан Цонев при представяне на внесения от него законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта, който вече беше приет на първо четене.
Цонев отбеляза, че промените се налагат основно заради неясната регламентация на хазарта в най-съвременната и най-мащабна му част – онлайн залаганията.
“На българска територия оперират само два лицензирани оператора, които изпълняват изискванията на закона и плащат данък. На практика обаче оперират редица други оператори на онлайн залагания, без да имат лиценз за това”, заяви Цонев.
По неговите думи единственият проблем, поради който не са лицензирани, е неконкурентния данък от 15% върху оборота. Обемът на единствената компания, която е лицензирана, е бил между 600 и 200 млн. лв. в различните години.
Над милиард са обемите на този вид дейност, които не са били обложени с данък,
каза още Цонев.
Според Менда Стоянова от ГЕРБ с промените в Закона за хазарта ще се даде възможност да се появят посредници в хазартната онлайн дейност. Тя изрази опасения, че посредниците не подлежат на контрол и не са задължени да имат лиценз.
Стоянова коментира, че с промените се отменя данъкът за облагане на хазартната дейност и се въвежда двукомпонентна такса. Тя потвърди, че избраният модел на облагане на онлайн хазарта с 15% е бил демотивиращ за големите компании, но отхвърли другите промени.
"Около тази промяна са направени други промени, които за мен са проблем. Факт е, че в момента от онлайн хазарт няма сериозни приходи. Всички хазартни оператори пращат справка в НАП за своите обороти ежеседмично. Сега месечно тези оператори ще подават справка. Справка по образец не е декларация. С тези промени ние изваждаме НАП от контрола", предупреди депутатът.
Според нея с промените се цели тотално либерализиране на регулациите и премахване на контрола и санкциите, което ще доведе до намаляване на приходите от данъците с 22 млн. лв.
"Пълен прах в очите на хората. С административно-наказателната санкция отменяме наказателната отговорност. Глобата е 2 млн. лв., но суспендира наказателната отговорност. Изводът е:
Елате в България, тук няма кой да ви спре да организирате онлайн хазарт",
коментира Стоянова.
Тя заяви, че законопроектът е внесен от депутат, а не от Министерски съвет, за да няма обществено обсъждане. Тук по терлици искаме да прокараме един закон, който не е в интерес на хората и на българските младежи, посочи Стоянова.
Само преди месец ЕП излезе с резолюция, в която се посочва, че хазартните игри са особена икономическа дейност, поради отрицателното си обществено въздействие и опасност от пристрастяване, подчерта депутатът от ГЕРБ.
В хода на дискусията Вежди Рашидов от ГЕРБ предложи 10% от променливата част от таксата за хазарт да отиват за Национален фонд “Култура” към Министерството на културата.
Гласуването на промените в Закона за хазарта беше отложено за другата седмица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!