Природозащитници ще протестират срещу проектокабинета на Орешарски
Природозащитници ще протестират срещу проектокабинета на Орешарски   
Източник: БГНЕС

Въпреки оттеглянето на арх. Калин Тихолов от проектокабинета на Пламен Орешарски, еколози обявиха, че ще се съберат довечера на готвения от вчера протест, тъй като сред кандидат-министрите имало и други "троянски коне" на инвеститори, които разрушават българската природа".

В прессъобщение Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" посочва, че Калин Тихолов е изготвил редица устройствени планове по българското Черноморие, сред които и този за застрояване на дюните в Несебър, станал известен като "Дюнигейт" преди няколко месеца.

Той е и автор на Общия устройствен план (ОУП) на Община Царево, който предвиждаше застрояването на крайбрежието на Природен парк Странджа с 50 хиляди нови легла. Параметрите на този ОУП станаха причина за наказателна процедура на Европейската комисия, тъй като паркът е и част от европейската екологична мрежа "Натура 2000". В резултат на това МОСВ оттегли положителното си становище за плана и така той стана невалиден, припомнят от Коалицията.

В съобщението еколозите пишат още, че кандидатът за министър на културата Петър Стоянович от дълго време подкрепя разширението на ски зона Банско в Национален парк Пирин. Той е в инициативния комитет за втори кабинков лифт и нови писти, който беше организиран от кмета на Община Банско и чиито протести бяха подкрепени преди няколко месеца от министри на ГЕРБ и от председателя на парламента Цецка Цачева.

Според природозащитниците разширяването на ски зона Банско би нарушило Закона за защитените територии, Закона за опазване на околната среда и плана за управление на Национален парк Пирин.

Коалицията "За да остане природа в България" смята, че щом се говори за създаването на програмно правителство от експерти, всеки от кандидатите за министри в него трябва да не е защитавал или извършвал действия, подсъдни от закона, да има опит и квалификация в съответната област и до момента да е изразявал позиция по ресора, с който ще се занимава.

Част от лидерите на протестите обявиха днес, че не са съгласни със състава на кабинета, предложен от Пламен Орешарски,

който се очаква да бъде гласуван утре в пленарната зала. "Ние смятаме, че в този си състав то е договорка между олигарси, чужди лобита и незаконни организации", заявяват в декларация от Движението за граждански контрол, в което са част от лицата на протестите - Дончо Дудев, Янко Петров, Ангел Славчев.

"На 29 май избраният след поредица от съмнения за манипулации парламент ще гласува за пореден път правителство на статуквото. В това правителство има много малко експертиза и твърде много олигархични интереси. В това правителство бе намерено специално министерско кресло на един от главните замесени участници в скандала "Дюнигейт" – архитект Калин Тихолов, което само по себе си прави предложението нелегитимно пред целия български народ", се посочва в декларацията.

В нея се казва още, че "в правителството участват изключително спорни откъм обществена гледна точка министри".

Според движението всяка една парламентарно представена политическа сила, която подкрепи правителството по един или друг начин, поема моралната отговорност за този олигархичен кабинет.

"Категорично декларираме, че нашето несъгласие със състава на правителството на Пламен Орешарски не означава, че ни е мъчно за предишното правителство с премиер Бойко Борисов. Ние продължаваме да искаме разследване докрай и търсене на наказателна отговорност от неговите представители", пише още в декларацията.

В декларацията си Дончо Дудев, Янко Петров, Ангел Славчев отправят следните искания: Запазване на гражданските съвети към отделните министерства; Промени в Изборния кодекс; Промени в Закона за референдумите; Независима съдебна система; Въвеждане на електронно правителство и незабавно въвеждане на машинното гласуване; Ликвидиране на монополите в различните сектори и въвеждане на граждански борд към различните регулатори (ДКЕВР, СЕМ, КРС, КЗК, КЗП и др.).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Среща във Ватикана между Ванс и критици на Тръмп, какво обсъдиха&nbsp;</p>

Среща във Ватикана между Ванс и критици на Тръмп

България Преди 15 минути

Това са първите подобни лични разговори по време на втория мандат на Тръмп

Катастрофа между Локорско и Войнеговци, има жертва

Катастрофа между Локорско и Войнеговци, има жертва

Свят Преди 27 минути

За изминалото денонощие в страната са регистрирани 23 тежки катастрофи

Русия твърди, че си е върнала контрола над селище в Курска област

Русия твърди, че си е върнала контрола над селище в Курска област

Свят Преди 1 час

Министерството на отбраната в Москва съобщи още, че руските войски са превзели и друго населено място в украинската Донецка област

9-годишно дете се простреля с газов пистолет

9-годишно дете се простреля с газов пистолет

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал в Лом, изяснява се как то е получило достъп до оръжието и е възпроизвело изстрел

Убиецът, за когото се твърди, че е изял човешки мозък, сложи край на гладната си стачка

Убиецът, за когото се твърди, че е изял човешки мозък, сложи край на гладната си стачка

Свят Преди 2 часа

Той е най-опасният убиец във Великобритания, държан в стъклена килия

Дейвид Бекъм

Как би изглеждал Дейвид Бекъм с перфектно лице (СНИМКИ)

Любопитно Преди 2 часа

Той е смятан за един от най-красивите мъже в света

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

България Преди 2 часа

За първа година немаркирани полицейски патрули следят за нарушители

<p>Предлагат всички&nbsp;ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета</p>

Здравният министър: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета

България Преди 3 часа

В мотивите се посочва, че целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации

Богомолци очакват началото на процесията в Колизеума, пресъздаваща Виа Круцис (на латински "Кръстния път")

Папа Франциск пропусна годишната процесия на Разпети петък в Рим

Свят Преди 3 часа

88-годишният понтифик все още се лекува и ограничава публичните си изяви

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

България Преди 4 часа

Тя е реализирана от екип на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 4 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 5 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 5 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 6 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 7 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават