Готови са предложенията за изменения в законите, регламентиращи строителство в защитени територии, включително дюни, съобщиха от пресцентъра на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Предлаганите законови промени са публикувани на интернет страницата на министерството.
Работната група, която е обсъдила и предложила промените, бе свикана от регионалния министър Лиляна Павлова на 4 януари по разпореждане на министър-председателя. Участниците в нея са дискутирали законите за устройство на територията, за устройство на Черноморското крайбрежие, за горите, за опазване на земеделските земи, за опазване на околната среда, за биологичното разнообразие и за защитените територии.
Предложенията за промени, около които са се обединили членовете на работната група, ще бъдат публикувани, освен на сайта на МРРБ, и на интернет страниците на Министерството на земеделието и храните, на Министерството на околната среда и водите и в Портала за обществени консултации.
Коментари по проектите за изменение на законите могат да бъдат изпращани на press@mrrb.government.bg до 15 януари. През следващата седмица те ще бъдат подложени на обществено обсъждане с всички заинтересовани лица, институции и браншови организации в Народното събрание.
На пресконференция във вторник министрите Мирослав Найденов, Нона Караджова и Лиляна Павлова обявиха, че ще предложат законови промени, с които напълно да се забрани строителството върху дюни.
Ще бъдат прекратени и всички започнати, но недовършени процедури за промяна на предназначението на земите, където има дюни и защитени територии.
Павлова каза още, че ще се прецизира дефиницията за това какво са дюни, а министърът за околната среда и водите има срок от една година да предложи списък или регистър на дюните и прилежащите им територии.
Ще бъде забранено и строителството върху защитени територии и зони в Натура 2000.
Подготвените от три министерства законодателни промени след скандала с дюните в Несебър съвсем
не разрешават проблема и на практика не отразяват предложенията на природозащитните организации,
според експертите на коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
Според тях най-скандално е предложението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което влошавало защитата на дюните, като приема, че е възможно да има дюни и в зона "Б" по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
Това ще създаде противоречие в закона, който сега казва императивно, че всички дюни са само в зона "А", без значение дали са на до 100 метра от морето или на повече, коментираха еколозите.
МРРБ са приели единствено предложението на природозащитниците за публикуване на проектите за Общи устройствени планове (ОУП), а не само на вече одобрените ОУП. Не са приети предложенията за обжалваемост на ОУП, за прозрачност и обжалваемост на Подробен устройствен план (ПУП), както и на строителните разрешения, посочват още от "За да остане природа в България".
Според МРРБ, само когато имотът е в защитена зона и защитена територия, заинтересованите лица ще могат да обжалват само ПУП, но не и строителното разрешение. Всички други случаи на екологичен проблем са извън кръга за обжалване.
В предложенията на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) пък не се предлага спиране на продажбата на държавни гори в Натура 2000, заявяват експертите.
В предложенията на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) също има скандално отстъпление от защитата на дюните по настоящия ЗУЧК. С предложенията си то допуска възможност в закона дюните да бъдат общинска собственост. Към момента има императивна правна норма в ЗУЧК, че те са публична държавна собственост, посочват еколозите.
Вместо да се ангажират с мерки за прилагане на закона, който действа от четири години, МОСВ също като МРРБ явно иска да отслаби защитата върху дюните и да ги даде в ръцете на корумпирани общини, твърдят от "За да остане природа в България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!