Вече има готов нов закон за здравното осигуряване, който беше завършен в началото на тази седмица и е даден за обсъждане в Министерския съвет.
Това каза председателят на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов пред БНР.
Здравната вноска ще се качи с 2% от началото на 2011 г., като увеличението ще бъде изцяло за сметка на гражданите, ако новият Закон за здравното осигуряване стане факт.
Новото в него е, че българите ще имат алтернатива - освен избора на НЗОК, те ще могат да избират и от здравноосигурителните фондове.
В центъра вече ще бъде пациентът. За негова защита се въвежда юридическо лице, което ще следи за качеството на здравните услуги.
По думите на Иванов новото в законопроекта е, че ясно се регламентира по какъв начин ще могат да участват здравноосигурителните фондове, на какви условия трябва да отговарят, както и гаранциите за пациента за сигурност.
По отношение на тристълбовата структура на здравното осигуряване Иванов обясни, че вторият стълб ще бъде допълнително задължително осигуряване, което ще навлезе от началото на 2011 г.
Първият стълб покрива основни здравни услуги и се покрива от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Вторият ще работи също на солидарен принцип, в него ще се включат и частните фондове.
Третия стълб ще осигурява луксозни услуги, ще бъде изцяло доброволен и няма да действа на солидарен принцип.
Плановете са при навлизането на втория стълб 2% от задължителното допълнително здравно осигуряване да отиват в частните здравноосигурителни фондове, които са изпълнили критериите, а останалите 8% да бъдат в НЗОК.
"Тези 2% ще бъдат изцяло за сметка на българските граждани. Тази вноска ще отива в здравноосигурителния фонд, която вноска, говорим за допълнителната задължителна, която вноска ще бъде разходвана, когато има необходимост от пациента."
Здравните осигуровки, които се поемат от държавата, т.е. вноските за пенсионери, ученици, военнослужещи и т.н., ще отиват в НЗОК.
По този начин се намира именно баланс, за да няма притеснения, че държавата насочва средства към частните здравноосигурителни фондове, обясни Иванов.
5 млн. лв. уставен капитал и минимум 50 хил. осигурени лица при старта на вписването са две от основните условия за функционирането на частните здравноосигурителни фондове, каза Иванов пред журналисти.
В предишния вариант на закона минималните изисквания за фондовете бяха 15 млн. лв. капитал и поне 100 хил. клиенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!