Ф инансовият министър Владислав Горанов отговори на учените, които вчера протестираха заради, по думите им - „обидно“ малкото пари за наука:
„Има достатъчно пари за наука,
както по линия на националния бюджет, така и по линия на европейските фондове, но не трябва да се финансират структури и научни звена”, заяви Горанов в студиото на „Здравей, България“.
Вижте кадри от протеста в галерията.
Според него обаче парите не трябва да бъдат давани по принцип, а трябва да се разпределят така, че с тях да се финансират различни проекти, които са свързани с нуждите на държавата, или бизнеса.
Горанов отправи упрек и към учените, които вчера в ефир заявиха, че получават по-малко пари и от средното за страната:
„Не приемам срещу мен да се изправи някой, който да каже „Аз съм професор или старши научен сътрудник и трябва да получавам еди-колко-си”.
Според него не трябва да има „административна“ наука.
Като пример за добра и полезна инвестиция Горанов даде циклотрона на БАН, който струва около 10 милиона лева.
И препоръча на учените – „да не са си самодостатъчни в разбирането колко са важни за обществото, а да положат малко повече усилие”.
Космическа сума е нужна на семейство у нас, за да живее добре
Месечната издръжка на човек в България е 560 лв.
Във връзка с бизнес средата у нас, Горанов заяви, че „вървим към подобряване:
„Но най-големите затруднения при правенето на бизнес в България, освен сблъсъка с администрацията по отношение на някои процеси, това е начина на решаване на спорове между определените субекти. Те трябва да се решават бързо и то в съда“.
У нас сроковете били прекалено дълги, което затруднявало работата на фирмите:
„срокът за несъстоятелност, срокът за решаване на търговски спорове, това е една от главните пречки за правене на бизнес“.
"Искате ли да си говорим и за "двете каки" и адвокат Мондешки?
Това е много интересно. Бях впечатлен като четох интервюто му. Ако приемем едната част за автентична, то тогава на кого са дадени, кой ги е поръчал, кой е искал тези записи и на практика дали всички тези хора, за които вчера се коментира в разказа на Мондешки, могат да бъдат морални стожери. Влязох в тази тема, защото в България се разказват обикновено полуистини и задкулисието е стигнало до такива нива, че е сложно да се види кое е добро и кое е лошо. Чуждите инвеститори обаче лесно се ориентират и си правят оценка дали в една държава може да се прави бизнес или не", призна Горанов.
Коментарът е във връзка с изтеклите записи с главни действащи лица бившия председател на Софийския градски съд Владимира Янева и съдия Румяна Ченалова, обсъждащи казуса "Червеи" и започналата проверка срещу Янева, бяха публикувани в сайта "Биволъ".
В първите части от разговорите Янева твърди, че главният прокурор Сотир Цацаров ѝ обещал да "завоалира" обвиненията срещу нея, председателят на Върховния административен съд Георги Колев пък се е опитал да я спаси от отстраняване от съдебната система. Докато премиерът Бойко Борисов бил разпоредил на главния прокурор да я "опраска" заради разрешените незаконни специални разузнавателни средства.
В новия запис са замесени и имената на члена на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов, който по думите на Янева бил "човекът на Бойко" в съвета, както и на председателя на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров, който уверявал шефа на СГС, че "няма да бъде закачана".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!