Ф инансовият министър Владислав Горанов даде извънреден брифинг по повод протеста на учените на връх празника на будителите заедно с вицепремиера Томислав Дончев. „Протестът на научната общност намира аргументи в това, че подходът за увеличение на разходите за наука не следва институционалната структура на научните звена“, каза Горанов.
БУДИТЕЛИТЕ НА БУНТ - ВИЖТЕ ПРОТЕСТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ В БАН И СТОПАНСКАТА АКАДЕМИЯ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Той заяви, че ръстът на разходите за наука в бюджета за 2018 г. е значителен, но не е предрешено при кого ще попадне и посочи, че около 5 млн. лв. е увеличението на трансфера за БАН от тези 120 млн. лв., които растат за наука.
„За наука има повече пари, но за зло или за добро, те няма да се разпределят по равно и няма да са достъпни без усилия за всички учени“,
добави от своя страна Дончев. Според него голяма част от финансирането минава през програми и през цели. „Тоест и отделен учен, и отделно научно звено, ще трябва да се бори, дори да се конкурира за подобно финансиране”.
Какво е да си съвременен будител (ВИДЕО)
БАН "затвори", хиляди учени излязоха на протест
„Неразбирането между нашия подход и техните очаквания (на учените – бел. ред.) се свежда до нашето виждане, че разходите за наука трябва да бъдат разпределени между отделните научни звена, които не са малко в България на фона на европейските стандарти, на база на конкурс, на база на конкретни проекти с максимално отчитане за връзката между отделните научни изследвания и потребностите на държавата. Не само на икономиката, а на държавата като цяло”, посочи финансовият министър.
Той обясни, че и през Фонд научни изследвания и през останалите фондове на бюджета, и държавните висши училища, и научните институти ще могат да кандидатстват за един значителен ресурс.
„Да различни сме като подход, те (учените – бел. ред.) смятат, че този ресурс трябва предварително да бъде разпределен по отделните бюджети.
Според нас по този начин ще се намали конкурентното начало между отделните научни звена, ще се накърни до някаква степен връзката между качеството на научния продукт и потребностите на държавата и задачите, които МОН и като цяло правителството може да постави пред научната общност за решаване”, подчерта той.
Тези 120 млн. повече разходи не включват, по думите му, допълнителните разходи, които са над 350 млн. по програмата за наука, които ще бъдат разпределени, инвестирани за научна инфраструктура.
Горанов каза още: „Неприемливо за мен като финансов министър е да говорим за заплати в научни звена, тъй като базовият стандарт за функциониране е осигурен. От тук нататък тези, които покриват определени потребности от научни постижения, ще имат достъп до един значителен ресурс“.
Още по темата вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!