К омисията по правни въпроси прие на първо четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които в изключителни случаи главният прокурор да може да спре финансова операция или сделка за 48 часа.
Промените бяха внесени от председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, председателя на групата на Патриотичния фронт Валери Симеонов, депутата от ДПС Четин Казак, Красимира Ковачка и Стефан Кенов от БДЦ.
Повод за извънредното законодателство е сделката, за която собственикът на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев обяви, че е продал активи на БТК, НУРТС, военната фирма „Авионамс“, агенция ГАРБ, мултиплекса „Фърст Диджитал“ и „Дунарит“ на създадената за целта люксембургска фирма LIC33.
Вчера главният прокурор Сотир Цацаров обаче заяви, че не бива да се дава прекалено широка рамка, защото тя би била опасна. По думите му изключително внимателно трябва да бъде дефинирано новото правомощие на прокуратурата
Според приетите промени в изключителни случаи главният прокурор или определен негов заместник може да спре финансова операция или сделка с имущество за срок до 48 часа. Предвижда се органите на досъдебното производство да вземат необходимите мерки за предотвратяване на умишлено престъпление или друго общоопасно действия, както и временно да изземват средствата, с които би могло да се извърши престъплението.
Действията на прокуратурата ще подлежат на първоинстанционен съдебен контрол, докато 48-часовото спиране на финансова операция или сделка е изключение.
Вносителите посочват, че промените произтичат от необходимостта от създаването на възможност за реакция на органите на досъдебното производство в неотложни случаи при липса на друга възможност. Според тях настоящата липса на подобна възможност е обществено неоправдана.
„Чрез законодателното изменение се предоставя възможност на прокуратурата да изпълни в пълен обем конституционните си правомощия“, е посочено още в мотивите.
Същите петима депутати предлагат и изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които се предвижда съдът да уведомява прокурора, когато предмет на правния спор са имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на лица, ползващи се от особената закрила на закона, както и прокурорът да може да обжалва всеки подлежащ на обжалване съдебен акт, засягащ имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на граждани, ползващи се от особена закрила на закона, макар и да не е участвал в производството, в което актът е постановен.
Според тях ще се постигне и антикорупционен ефект: неправомерните действия или бездействия на съответните централни или местни органи, на които е предоставено правото да се ползват и разпореждат с държавно или общинско имущество, съдържат в себе си предпоставки за корупция и могат да доведат до нанасяне на непоправими вреди за държавата, общините и гражданското общество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!