Възрастта за пенсиониране да се увеличава от 31 декември 2011 г. с по четири месеца всяка година до достигане на 63-годишна възраст за жените и 65-годишна възраст за мъжете.
Тази промяна в Кодекса за социално осигуряване прие парламентът, който обсъжда на второ четене проектобюджета на държавното обществено осигуряване за 2012 г.
Хората, които нямат право на пенсия до 31 декември 2011 г., ще го придобиват при навършване на 65-годишна възраст за жените и за мъжете и не по-малко от 15 години действителен осигурителен стаж.
От 31 декември 2011 г. възрастта за тази категория се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 4 месеца до достигане на 67 години.
Придобиване право на пенсия от военнослужещите и от държавните служители в МВР, ДАНС и следователите ще става при общ осигурителен стаж от 27 години. Досега общият осигурителен стаж беше 25 години.
Промените бяха подкрепени от 82-ма депутати, 51 бяха против, а двама се въздържаха.
ГЕРБ и четирима независими депутати гласуваха "за", БСП, ДПС и Синята коалиция бяха против, от "Атака" гласува само един депутат и вотът му беше "въздържал се".
Депутатите приеха на второ четене и промени в Закона за Държавна агенция "Национала сигурност".
След пенсионирането си служителите на ДАНС вече ще получават 15 брутни месечни възнаграждения вместо 20, както беше досега, съобщи Агенция "Фокус".
Дискусията за реформите започна вчера, но поради липса на кворум заседанието беше прекратено около полунощ.
Още снощи Павел Шопов посочи, че "Атака" предлага възрастта и стажът за пенсиониране да се намалява през следващите години с по четири месеца, а не да се увеличава.
Мартин Димитров от Синята коалиция каза, че предложението на управляващите само е увеличило молбите за пенсиониране с около 30%. Предизвикахте страх и паника в българските граждани, друг ефект досега няма, поясни той и добави, че няма да подкрепят това предложение.
Според Хасан Адемов (ДПС) няма нито един аргумент за преместването на мерките от пенсионната реформа, предвидени за 2021 г. с няколко години.
Петър Димитров от левицата заяви, че според Световната банка хората трябва да получават средно 12 години пенсия.
Ако се спазва това правило, българският мъж трябва да се пенсионира на 59 години, каза той. Какви са аргументите ви да изберете 63 години за жените и 65 години за мъжете, само дефицитът в системата, каза Димитров.
Съпартийката му Мая Манолова заяви намерение левицата да атакува тези текстове в КС и посочи, че това е единственият инструмент за защита на гражданите, тъй като по думите й ГЕРБ са обявили "джихад" на българския пенсионер.
Не мога да се стърпя от вчера на този връх на политическата наглост, която се демонстрира тук, заяви Снежана Дукова от ГЕРБ.
Тя обвини опозицията, че е използвала всички парламентарни инструменти, за да прекратят снощи сложния дебат, а сега по думите й се опитват да правят ефекти от опозиционно присъствие.
Кой намали социалните осигуровки през 2009 г. с 4%, кой натрупа дефицита, попита тя.
Вие имате един-единствен шанс да се молите - дали в черква - да успее нашата реформа, обърна се Дукова към опозицията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!