То беше подкрепено от депутатите на ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака" и РЗС.
Конкретните мотиви за искането бяха обсъждани близо три часа.
Съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев заяви пред журналисти, че те се основават на чл. 32 ал. 2 на Конституцията, за който Първанов беше обвинен, че е нарушил.
Текстът гласи, че "никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, освен в предвидените от закона случаи".
Има твърдя воля нещата за отстраняване на президента да се доведат до край и това е желанието на четирите парламентарни групи, заяви Велчев. Той добави, че мотивите ще бъдат консултирани с юристи, преди да бъдат внесени в Народното събрание.
Окончателният им вариант ще бъде ясен в сряда или в четвъртък другата седмица.
По настояване на Синята коалиция към тях ще бъде добавен и фактът, че държавният глава е подвел обществото, като не е признал, че е бил сътрудник на Държавна сигурност, преди да заеме поста, и на практика е излъгал народа, отбеляза председателят на СДС Мартин Димитров.
Той заяви, че искане за импийчмънт не се е случвало никога в новата българска история и го определи като "много сериозен политически акт". Димитров добави, че на практика зад него застават 2,5 млн. избиратели.
Лидерът на РЗС Яне Янев коментира, че трябва първо да се стигне до дебат в парламентарната зала и по време на него ще се разбере за неща, които досега са били прикривани.
ГЕРБ поиска отстраняване на президента, след като държавният глава разпространи стенограмата от разговора си с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Спорът между двамата възникна след участието на Дянков в телевизионно шоу предаване. Там, на въпрос дали президентът е млад милиардер, Дянков отговори: "Определено не е млад".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!