Кандидатът на партия ГЕРБ Росен Плевнелиев и кандидатът на БСП Ивайло Калфин ще се явят на втори тур на президентските избори - следващата неделя 30 октомври.
Според предварителни резултати, оповестени от социологическата агенция МБМД, най-голям брой гласове за местния вот от страната е получила партия ГЕРБ с 37,9%, пред БСП с 24% и ДПС с 6,7%.
"Решителна победа на ГЕРБ на местните избори и сериозна заявка за президентския пост показват предварителните данни",
коментира социологът Андрей Райчев от агенция "Галъп".
Предварителни резултатите от паралелното преброяване на "Галъп" (към 01,30 ч.):
Плевнелиев / Попова - 41,3%
Калфин / Данаилов - 27,6%
Кунева / Христов - 14,5%.
Сидеров / Шопов - 3,9%
Христов / Йорданов - 2%.
Сериозна мобилизация и съживяване на БСП, огромна загуба на СДС и изпращане на лидера на "Атака" Волен Сидеров в периферията на обществото, където му е мястото, са други изводи от днешния вот според Райчев.
Меглена Кунева постигна голям успех - вероятно ще има около 500 000 гласа. Възможно е това да е началото на нова политическа партия, смята социологът.
Според "Галъп" за Росен Плевнелиев са гласували 1,5 млн. души от общо около 3,5 млн. За Ивайло Калфин са гласували 1 млн., а за Меглена Кунева - половин милион.
"Галъп" твърди, че за Плевнелиев са гласували почти равен брой мъже и жени, хора на възраст между 26 и 45 години, повечето със средно образование, жители на големите градове.
За Калфин също са гласували почти равен брой мъже и жени, хора на възраст между 46 и 65 години, повече пенсионери и със средно образование, почти равен брой жители на големите градове и на по-малки селища.
Жени са 63 на сто от гласувалите за Кунева. Нейните избиратели са хора в активна възраст.Според предварителните резултати на "Алфа рисърч", агенцията която първа успя да обяви своя екзитпол, Плевнелиев и Маргарита Попова са получили 41% от гласовете, а Калфин и Стефан Данаилов - 28%.
В гласуването за нов държавен глава трета в предпочитанията на избирателите остана Меглена Кунева с 13%. "При тази разлика между г-н Плевнелиев и г-н Калфин
не очаквам да има размествания на балотажа",
каза Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч" пред БНТ. Тя посочи, при национално гласуване, каквото е за президент, може да има увеличаване или намаляване на разликата между двамата, но не и до размествания. Това по-скоро би могло да се случи при местен вот.
В столицата кандидатът на ГЕРБ - сегашният кмет Йорданка Фандъкова, печели
по всяка вероятност на първи тур, следвана от Георги Кадиев - издигнат от БСП.
За Фандъкова са гласували 51,5%, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" от паралелното преброяване при 90% от извадката. За кандидата на БСП Георги Кадиев - 22,2%, а за кандидата на "Синята коалиция" Прошко Прошков - 10,9%. По данните на "Алфа Рисърч" избирателната активност за София е 44.33%.
Според данните на "Алфа Рисърч" настоящият кмет на Бургас Димитър Николов, издигнат от ГЕРБ, печели втори мандат с 69,5%. Във Варна на балотаж отиват сегашният кмет на града и кандидат на управляващата партия Кирил Йорданов и независимият Веселин Марешки.
Резултати от екзитпол на агенция "Сова Харис":
Росен Плевнелиев / Маргарита Попова - 40.8%
Ивайло Калфин / Стефан Данаилов - 27.6%
Меглена Кунева / Любомир Христов - 15.1
Волен Сидеров / Павел Шопов - 3.6%
Румен Христов / Емануил Йорданов - 2.5%.
Прогнозен резултат според МБМД:
Плевнелиев - 39,4%
Калфин - 26,7%
Кунева - 17%
Сидеров - 4,2%
Христов - 2,5%.
Според прогнозните резултати на социологическите агенции Йорданка Фандъкова с 51,9% отново е кмет на София.
След нея са кандидатът на БСП Георги Кадиев - 21,8% и кандидатът на ДСБ и СДС Прошко Прошков - 12,5%.
На първи тур са избрани за нов мандат кметовете:
на Бургас Димитър Николов, на Шумен - Красимир Костов, на Пазарджик - Тодор Попов, на Монтана - Златко Живков, на Габрово - Таня Христова, на Кюстендил - Петър Паунов и вероятно на Кърджали - Хасан Азиз.
Очакваната активност на избирателите е близо 50 %. Може да се очаква, че избирателите, които са отишли до урните, са над 3 млн. души.
Изборният ден приключи в 21.00 ч.,
съобщи говорителят на Централната избирателна комисия Ралица Негенцова.
Според нея в удълженето време за гласуване от 20.00 до 21.00 ч. всички, които са били на опашка пред изборните секции, са могли да упражнят правото си на глас.
Той обясни, че забавянето не се дължи само на висока избирателна активност, а и на още няколко фактора. На първо място е по-сложната процедура на избори за президент и вицепрезидент, кметове и общински съветници едновременно. Избирателите се затрудняват от дългите списъци и трите отделни бюлетини. Намирането на партиите или коалициите, за които искат да гласуват, им отнема време.
Друга причина е технологичният процес на проверка на изправността на бюлетините и полагането на двата печата - на входа и изхода, от членовете на секционните избирателни комисии. По думите на Троянов отчитането на изборните резултати също ще се забави. На предишните избори първите междинни резултати са излизали около 23.00 и не по-късно от 1.00 часа след полунощ. Сега обаче това ще стане доста по-късно, прогнозира Троянов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!