Г ЕРБ ще внесе вот на недоверие към правителството до края на следващата седмица. Това каза на пресконференция в централата на партията зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева.
Цачева уточни, че се обсъжда в каква област ще бъде вотът.
Обсъждаме възможността за общ опозиционен митинг,
в който всички недоволни от управлението да изкажат своята позиция, каза народният представител от ГЕРБ Димитър Главчев. Подкрепяме всички справедливи искания на протестиращите в СУ „Св. Климент Охридски” и следва да си зададем въпроса защо се стига до такива форми, посочи той. „Ако управляващите се бяха вслушали в многобройните искания за оставка, със сигурност нямаше да се стигне до това, което виждаме”, каза Главчев.
По думите му, трябва да се направи паралел с това, което се случва в Украйна и да се направи всичко възможно това да не се случи и в България. Според него, рецептата за това са нови избори, защото голямата част от населението не одобрява сегашното управление и то няма никакво доверие, за да извършва ангажиментите си.
„В едно от последните изявления на Станишев стана ясно, че опазването на парк „Странджа” ще бъде негова лична кауза и кауза на европейските социалисти. В тази връзка си задаваме въпроса от кого точно ще опазва парк „Странджа” Станишев. Дали от предишния кмет на Царево, който сега е началник на горското стопанство, дали от членове на семейството си, които бидейки консултанти и имат опит в опазването на защитени места, или от коалиционния си партньор Йордан Цонев, с оглед това, което се появи в медиите, че и той има интереси там?”, коментира Главчев. По думите му, ако това са посоки, в които Станишев ще опазва околната среда на България, очевидно нищо добро не ни очаква.
Между първо и второ четене на новия Изборен кодекс ГЕРБ ще внесе предложение за задължително гласуване, но без санкция.
Вместо санкция ще предложим преференции за избирателите, упражнили правото си на глас - поименни ваучери до 20 лв. за административна услуга, обясни Данаил Кирилов от ГЕРБ. По този начин хората ще могат да заплатят дължима административна такса, а мярката нямало да натовари бюджета, защото ще има срок от 2 години. При 6 милиона гласували избиратели сумата ще е около 12 млн. лв., сметна теоретично Кирилов.
Той разясни, че има логика, ако вотът е за местна власт, ваучерите да се признават от местната администрация, при останалите - за услуги, предоставени от държавните органи. Идеята е да се прилагат дори за компенсиране на наложено наказание, но е по-трудно да се администрира, коментира Кирилов. Утре групата на ГЕРБ ще избистри за какви услуги да са преференциите, а всички предложения за промени в проекта за ИК ще внесе в парламента до четвъртък.
Според Цецка Цачева, очакванията на избирателите няма да се сбъднат с изработения от БСП кодекс. Проектът може да служи, по думите й, само за "сечиво на Станишев в борбата му за изораване на земята и българската почва, за да успее БСП да спечели всички следващи избори". В правомощията на президента било да наложи вето. За да бъдат гарантирани прозрачни избори, от ГЕРБ продължават да настояват за въвеждане на електронно гласуване, което ще улесни българите в чужбина. Искат и да се възстанови правото на консултации с президента при назначаване на членове на ЦИК.
Предстои да се внесе законопроект, с който се възстановяват т.нар. райсъвети,
отбеляза Данаил Кирилов. Това, според партията на Борисов, означава, че общинските съвети ще се превърнат в двукамарен парламент, което е неработеща конструкция и ГЕРБ остро възразява срещу този подход - да се създаде и саботира управлението на големите градове. Срещу гласуването с фалшиви бюлетини от формацията смятали, че е добре да се предвиди наказателна отговорност за длъжностни лица, които допуснат подобни действия.
Цачева подчерта, че ГЕРБ е за актуализация на избирателните списъци като се засилят контролните функции на държавните органи, които имат отношение към изработването им. Опозицията е и за по-нисък - 3-процентен, праг за влизане в парламента, както и пет на сто праг за преференцията, вместо предложения от БСП - 7 процента. От партията на Борисов подозират, че експерименталното машинно гласуване на предстоящите евроизбори, може и да не запази тайната на вота в по-малките секции. От ГЕРБ обърнаха внимание и на дадената в закона легална дефиниция за агитация, която определиха като "принос" на БСП в процедурите за гласуване.
Във връзка с оповестените днес резултати от проверки на Сметната палата на министерството на здравеопазването, бившият здравен министър Десислава Атанасова обобщи, че в тях има само препоръки и то най-вече към директорите на дирекции в МЗ. Няма никакви актове нито към мен, нито към предшественика ми д-р Стефан Константинов и да се твърди, че е под всякаква критика управлението на търговските дружества, е некоректно, коментира Атанасова. Жалко е, ако Сметната палата е използва за политически цели, коментира зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!