Т ова, което виждаме в доклада на Европейската комисия е, че има кредит на доверие, което се дава към днешното стабилно управление.
Това коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов пред журналисти в Народното събрание.
"За всички е ясно, че когато има стабилно управление, биха могли да бъдат реализирани и съответните законодателни промени, които да доведат до реални действия на изпълнителната власт", смята Цветанов.
Според него заради стъпките в законодателството и Закона за МВР в предстоящите месеци ще бъде подобрена борбата срещу тежката организирана престъпност.
"Беше важно да се постигне консенсус по принципите за приемане на една стратегия за съдебната реформа, която да обедини абсолютно всички парламентарно представени групи и това намери отражение в доклада", каза Цветанов.
От своя страна Данаил Кирилов от ГЕРБ изрази мнение, че обявеното досега във връзка с доклада на ЕК дава надежда за започнатата работа по укрепване на съдебната система.
Докладът, според Кирилов, подчертава важната роля на ВСС, който би следвало да поведе реформата в съдебната система.
Съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев коментира, че очакванията са били за по-остри критики в доклада.
"Положението в българското правосъдие е много тежко, а докладът е смекчен,
защото показахме консенсус по стратегията за съдебна реформа", каза той.
Подобно мнение изрази и Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт.
„Ако погледнем доклада е доста по-благоприятен от това, което се очакваше”, категоричен бе Каракачанов.
Според БСП докладът на ЕК е очаквано критичен.
Левицата споделя общата констатация в него, че напредъкът на реформите в съдебната система е бавен. Депутатът от "БСП – лява България" Чавдар Георгиев подчерта, че докладът е повод за анализ на съдебната система.
"Като цяло ние оценяваме доклада като навременен и призоваваме всички държавни органи и управляващата коалиция, в консенсус с други политически сили, да набележат мерки, които ще доведат до подобряване на съдебната система и изобщо утвърждаване на върховенството на закон", посочи Георгиев.
Лидерът на ДПС Лютви Местан оцени доклада на Еврокомисията като "обективен" и "прецизен".
Той увери, че ДПС като последователна партия на евроинтеграцията ще даде своя принос с целия наличен политически парламентарен ресурс на партията, за изпълнение на препоръките на ЕК, за да може в близко бъдеще този механизъм да бъде снет от България.
"За нас няма никаква драма, дори ще изразим своето задоволство, ако този механизъм бъде преустановен, независимо че това би се случило по време на управление на други политически сили и когато ДПС е в опозиция", каза Местан.
"Най-важният урок с трудния път на реалното интегриране на Румъния и България в ЕС се свежда до това, че тези две държави бяха формално готови за членство, но въпреки огромното желание, енергия и на гражданското общество, изглежда сме имали дефицити на това, което определяме като стратегически манталитет", смята Местан.
От АБВ се въздържаха от коментар на този етап, а лидерът на "Атака" Волен Сидеров определи документа като формален.
"Това са формални документи, никога не се казва нещо по същество", заключи Сидеров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!