ГЕРБ ще гласува да падне имунитетът на Сидеров, БСП изчаква
Кадър от днешната демонстрация "Имунизирай България срещу Волен Сидеров"   
Източник: БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ
532

Искането на главния прокурор Сотир Цацаров депутатския имунитет на лидера на "Атака" да бъде свален, логично предизвика вълна от коментари.

В профила си във "Фейсбук" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави прокуратурата и написа, че депутатите му до един ще гласуват за сваляне на имунитета на Сидеров. Борисов отново обвини опонентите си БСП и ДПС, че зависят от Сидеров и неговия "златен пръст". Според Борисов двете партии са зависими именно от "Атака" и "шикалкавят", че им трябва време, за да се запознаят с документите, които прокуратурата ще им изпрати.

"А от репортажите по телевизиите става безпощадно ясно за какво иде реч. Включително и последният случай от преди минути, където хайка депутати на "Атака" нахлули в Нова ТВ, за да се разправят с гостите на Милен Цветков", пише Борисов.

Критиките на Борисов към управляващите бяха заради думите на депутата от Коалиция за България (КБ) Антон Кутев по-рано днес, че той и депутатите трябва да се запознаят с документите, внесени от прокуратурата в Парламента. Той уточни, че става въпрос за 60 страници.

Законът важи за всички. Каквото за Бисеров, такова за Сидеров, такова за Цветанов, такова и за Станишев и Кутев.

Не може да има чадър над никого и няма да има. "Доколкото знам има един срок от няколко дни, в който да заяви дали сам сваля имунитета си. Нека да изчакаме да видим дали той самият ще си свали депутатския имунитет", каза Кутев.

Попитан дали Волен Сидеров трябва да продължи да оглавява парламентарната комисия за борба с корупцията, Кутев заяви: "Нека да видим какво се съдържа в материалите. В момента всяко бързо действие няма да доведе до добри резултати... Важно е едно – чадър не бива и не може да има над никого".

Аз съм убеден, че прокуратурата ще си свърши работата както трябва.

Имам пълно доверие на главния прокурор и на ръководството на прокуратурата, заяви вътрешният министър Цветлин Йовчев.

"От прокуратурата показаха пред българското общество с действията си, че не се влияят от никого, че следват буквата на закона и аз мисля, че и в този случай ще бъде така", подчерта вътрешният министър.

"По този случай предприехме всичко, което трябваше. В много кратки срокове бяха извършени абсолютно всички необходими процесуални действия", отбеляза той.

Не разбирам какво е това бързане за взимането на имунитета на Волен Сидеров

каза в студиото на "Здравей, България!" на Нова телевизия и заместник-председателят на Народното събрание и депутат от БСП Мая Манолова.

На въпрос дали ръководството на Народното събрание би свалило имунитета на Сидеров по своя преценка, каквато законова възможност съществува, Манолова отказа да отговори и заяви, че това е бързане и че трябва първо да се видят фактите.

Когато парламентът заседава, решение за сваляне на имунитет на депутат се взема с гласуване на Народното събрание, а когато не заседава, както сега (депутатите са във ваканция до 15 януари) - от председателя на парламента. Има и възможност самият депутат да се откаже от имунитета си, но Сидеров вече заяви, че не вижда причина да направи това.

"Има правила и закони, които трябва да се спазват от всички граждани, независимо от позицията им в обществото. Смятам, че е недопустимо подобно арогантно поведение. Няма как това да бъде толерирано. Сигурна съм, че прокуратурата и МВР ще направят всичко нужно истината да излезе наяве. Главният прокурор няма да направи компромис за депутат”, смята Манолова.

"Процедурата е започнала. След като видя фактите, ще вземем решение дали да гласуваме да бъде свален имунитетът на Сидеров. Сидеров не е невръстното дете в парламента, той е лидер на партия. Не е там, защото аз съм решила. Той е там по волята на българските граждани. Ако ставаше дума за действия на хора от нашата парламентарна група, щях да отговарям в първо лице. Отказвам да нося отговорност за действията на лица от друга партия”, категорична бе Манолова.

На въпрос как управляващите ще правят кворум в Народното събрание, ако той не бъде осигуряван от "Атака" и Волен Сидеров, Манолова отговори: "Има 240 народни представители, които са избрани от народа за да ходят на работа. Ще видим в сряда дали може да има кворум. Никога не съм влизала в предварителни уговорки за това кой ще влиза в пленарната зала или не. Те са длъжни да идват на работа. Тази игра с кворума е недостойна за отговорни политици”, допълни тя.

Ако се стигне до това да се иска имунитетът му, ще гласувам "за",

каза депутатът от КБ Георги Кадиев. Подкрепих Волен Сидеров за разходката му до Куба, защото е нормално всеки, който отиде там, да отиде и на плажа Варадеро, но сега със случката във Варна прекали, обяви пред Би Ти Ви Кадиев.  Просто политиката стана лоша работа. Мразят ни, защото парламентът се ползва с 12% одобрение. Корупцията ни убива, това е, обяви Кадиев.

Синдикалната федерация на служителите в МВР изрази възмущение и безпокойство от "поредния инцидент между народен представител и служител на МВР", имайки предвид скандала около Сидеров.

"По време на продължаващите близо година протести ние многократно призовавахме нашите членове, нашите колеги и протестиращите граждани да сдържат агресията и да не допускат цивилизованият протест да се изражда в противозаконно насилие срещу граждани или служители на реда. Днес очевидно се налага да се обърнем с подобен призив към народните представители от 42-то Народно събрание на Република България", пишат от синдиката.

И напомнят, че служителите на МВР при изпълнение на служебните си задължения са физически неприкосновени, а причиняването на телесна повреда на полицейски орган при или по повод на изпълнение на службата му е престъпление.

Синдикалистите в МВР заявяват, че погазването на законите тъкмо от тези, които са избрани да ги създават, е позор за Народното събрание и е несъвместимо с идеята за парламентарна демокрация.

Очевидно тук е налице здравословен проблем,

смята математикът проф. Михаил Константинов.

"Има един човек, на когото трябва да се помогне, защото има ескалиране на някакво поведение, което за мен не говори за особена нормалност. В този смисъл вместо да стоим и да злорадстваме отстрани за това, което се случва, е по-добре да окажем помощ на човека", заяви проф. Константинов.

"Формално погледнато, главният прокурор има основание да поиска такова сваляне на имунитета. Много ми е интересно как ще реагира самото Народно събрание, защото може да се окаже, че накрая много бързо ще отидем към избори "2 в 1", ако подкрепата на "Атака" отпадне", добави той.

Случилото се с лидера на партия "Атака" Волен Сидеров е тест за председателя на Коалиция за България и на ПЕС,

който допусна една радикално антиевропейска и ксенофобска партия, председатествана от Волен Сидеров, да се превърне в решаващ фактор за управлението в момента. Това каза българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Моника Панайотова.

"Тест е и за българската прокуратура и за Министерството на вътрешните работи за това, дали ще има безпристрастно поведение на база на принципи и норми", обясни Панайотова. Според нея не е допустимо в една европейска държава подобно отношение на лидер на партия спрямо граждани, спрямо служители на реда, спрямо дипломатически лица. 

"За мен е притеснителна липсата на реакция от страна на партиите БСП И ДПС, които превърнаха ПП "Атака" в решаващия, т.нар. "златен пръст" при гласуването на ключови законопроекти в Народното събрание. Случилото се е тест за всички парламентарно представени партии, заявяващи, че са проевропейски", заяви евродепутатът.

Със сигурност ще последва международен отзвук на скандала,

още повече, че вече имаме реакция, изразена от страна на френското посолство за случилото се на 6 януари с техен дипломатически служител, каза още Панайотова.

Скандалът около Волен Сидеров ще го издигне изцяло на гребена на вълната.

В първия месец на годината да се занимаваме с партия "Атака" и нейния лидер – това обслужва изцяло неговите цели, смята политологът Борис Попиванов.

"Не виждам да може да се получи дестабилизиране в парламента така елементарно, както може би някои си представят. Скандали от подобен характер като настоящия с Волен Сидеров – независимо дали той е прав да твърди, че са провокации, или неговите опоненти са прави, че той ги произвежда сам – сме наблюдавали много", добави политологът.

По думите му във всеки от тези случаи се е предполагало, че това е краят на Волен Сидеров, че той е окончателно дискредитиран и политическите партии няма да могат да сътрудничат с него.

"Това не се е случвало до този момент, за да смятаме, че сега тепърва ще настане "време разделно",

каза още Попиванов.

Вчера председателят на парламента Михаил Миков коментира скандала с думите, че

"всички сме равни пред закона, на ход е съдебната власт. Когато фактите бъдат установени и бъдат сложени на масата, тогава ще се произнасяме.

Но не може да има никакви съображения за политическа целесъобразност при нарушение на закона.

Несъмнено основен приоритет е изборното законодателство. Критиките към него предполагат изборите, които са през май, европейските избори, да се проведат с променено законодателство, съобразено с обществените нагласи. Законодателството, насочено към злоупотреба с монополно положение - тук влизат законопроектите за обществените поръчки, за защитата на потребителите, цял кръг от въпроси, които са обект на общественото внимание", каза Миков пред БНР.

Коментари 532
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

532 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България приветства новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България Преди 3 часа

Палестинци излязоха на улиците в ивицата Газа, за да отпразнуват новината

Кирил Петков: Ще бъдем реална опозиция

Кирил Петков: Ще бъдем реална опозиция

България Преди 5 часа

Кирил Петков: По теми като конвергентния доклад за еврозоната ще окажем подкрепа

Сърбия обвини Косово в "опасна ескалация"

Сърбия обвини Косово в "опасна ескалация"

България Преди 7 часа

Днес косовските власти извършиха обиски в 10 подкрепяни от Белград общински служби

Тир изгоря на "Капитан Андреево", шофьорът пострада

Тир изгоря на "Капитан Андреево", шофьорът пострада

България Преди 8 часа

Вероятната причина е неизправност в нафтова печка

<p>Обявиха номинациите за наградите БАФТА</p>

Обявиха номинациите за наградите БАФТА

Любопитно Преди 9 часа

Наградите ще бъдат раздадени на 16 февруари

НС дава на Сарафов още шест месеца като главен прокурор

НС дава на Сарафов още шест месеца като главен прокурор

България Преди 9 часа

Парламентът гласува да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор

Как AI влияе на критичното мислене на хората?

Как AI влияе на критичното мислене на хората?

Любопитно Преди 9 часа

По-младите участници показаха по-голяма зависимост от AI и по-ниски резултати в тестовете за критично мислене

Скритата тайна в очите ви: Еволюционни остатъци или нещо повече?

Скритата тайна в очите ви: Еволюционни остатъци или нещо повече?

Любопитно Преди 9 часа

Прочетете повече в следващите редове

Трагичната любов на Кларк Гейбъл и Карол Ломбард: Историята, която разтърси Холивуд

Трагичната любов на Кларк Гейбъл и Карол Ломбард: Историята, която разтърси Холивуд

Любопитно Преди 9 часа

С магнетичната си усмивка и закачлив нрав Кларк става любимец на Холивуд

<p>Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска доклад от ЕК за еврозоната</p>

Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска конвергентен доклад от Европейската комисия

България Преди 10 часа

Най-вероятната дата за влизане във валутния съюз е 1 януари 2026 г.

<p>Защо Тръмп иска Гренландия? Не е толкова луд, колкото си мислите&nbsp;</p>

Защо Тръмп иска Гренландия? САЩ намига на Китай

Свят Преди 10 часа

Покритата с лед датска територия, смятана за най-големия остров в света, отдавна е гореща тема сред стратезите във Вашингтон

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

ДПС на Доган ще подкрепи кабинета „Желязков”

България Преди 10 часа

Целта е постигане на ефективен диалог, стабилно управление

Мишел Обама няма да присъства на встъпването в длъжност на Тръмп

Мишел Обама няма да присъства на встъпването в длъжност на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Съпругът ѝ Барак Обама обаче ще бъде там на 20 януари

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Министър обвини националната разузнавателна агенция на Кения в отвличане на сина му

Свят Преди 10 часа

Необходимо е било лично обаждане от президента Уилям Руто, за да бъде освободен синът му

Володимир Зеленски и Доналд Туск

Доналд Туск: Русия планира въздушен тероризъм

Свят Преди 10 часа

Американското разузнаване е предупредило Белия дом, че Русия планира да пренесе контрабандно запалителни оръжия на товарни самолети, пътуващи към САЩ

<p>Този град-убежище в САЩ е застрашен (ВИДЕО)</p>

Този град-убежище в САЩ е застрашен от нов закон

Свят Преди 10 часа

Инициативата за изменение на закона за градовете-убежища ще бъде внесена на 15 януари