От ГЕРБ днес обявиха готовност за преговори с опозицията по Изборния кодекс.
ГЕРБ очаква БСП и ДПС да спрат с обидите към управляващите във връзка с промените в Изборния кодекс и още веднъж да седнат за преговори с ясни аргументи, каза на пресконференция зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на правната комисия Искра Фидосова.
Председателят на групата Красимир Велчев добави, че те не желаят да налагат силово волята си, но, според него, левицата и хората на Доган правят всичко възможно измененията да влязат за обсъждане в пленарната зала и съответно приети един месец преди вота догодина.
Това можело да означава, че бившите партньори в тройната коалиция се готвят да манипулират изборите.
Миналата седмица опозицията бойкотира гласуването на измененията в изборното законодателство и бе остро критична към ГЕРБ за това, че отказва да приеме техни предложения.
Днес чрез експеримент с импровизирана интегрална бюлетина, попълнена от журналисти, ГЕРБ се опитаха да покажат как би могло да се фалшифицират и контролира гласуването в секционните комисии, ако бъде прието предложението на Мая Манолова от БСП върху пликовете с бюлетините да се подписват председателят и секретарят на комисията.
След знак от застъпник те поставят върху съответния плик подписа си, като леко го променят. И когато той, след края на изборния ден, бъде изваден от урната, може да се проследи тези, за които председателят и секретарят "отговарят", как са гласували, обясни Искра Фидосова.
Управляващите опровергаха с цифри обвиненията на опозицията, че не приемат в ръководствата на РИК, СИК и ОИК да има представител на опозиционни партии.
Съгласно действащия Изборен кодекс, с решение на ЦИК, за референдума на 27 януари в общо 31 РИК има 93 ръководни позиции - председател, зам.-председател, секретар, от които управляващите имат 31 представители, докато само БСП и ДПС, без Синята коалиция, "Атака" и НДСВ, - 42-ма.
В същото време, според справката от вота през 2009 г., също раздадена на медиите, ръководствата на РИК са били изцяло от партиите от тройната коалиция - БСП, ДПС и НДСВ, без да е допусната друга политическа сила в тях.
Няма как сега БСП и ДПС да са отново сто процента в ръководствата на РИК-овете, категорична беше Искра Фидосова.
На всички нива политическите сили имат свои застъпници и наблюдатели, отбеляза още Фидосова в отговор на критиките, че ГЕРБ се отказват от ангажиментите си да изпълнят препоръки на ОССЕ в тази посока.
ГЕРБ ще изпадне в тежка и международна изолация, ако не промени Изборния кодекс съобразно препоръките на ОССЕ,
заявиха по-рано днес от ДПС.
Според Лютви Местан, който представи декларация на ДПС, цялостното поведение на ГЕРБ във връзка с разглеждането на поправките и в комисия, и в пленарна зала е показало, че управляващите не са имали никакво намерение да променят кодекса в съответствие с препоръките. На вас действащият ви върши чудесна работа, както ви свърши работа и на последните избори за президент и местна власт, обърна се той към депутатите от ГЕРБ.
По думите на Местан основната цел била да се осигури на вътрешния министър безконтролно подслушване на политическия опонент.
Опозицията има адекватни предложения, с които да се отговори на препоръките на ОССЕ, но ПГ на ГЕРБ отхвърля всички тях, посочи Лютви Местан.
ГЕРБ трябва да се извинят на българските граждани - не на партиите и не на опозицията,
и то не само заради безобразния Изборен кодекс, който сътвориха, каза днес Мая Манолова от БСП пред журналисти. Според нея управляващите трябва да се извинят и за това, че са "замразили" доходите на хората, че не са увеличили майчинството и детските надбавки, че са отклонили средства от НЗОК и че не са дали коледни добавки на пенсионерите.
ГЕРБ посегнаха и на най-демократичното право на гражданите - веднъж на четири години да дадат оценка на управляващата партия и да кажат кой искат да ги управлява през следващия мандат, каза Манолова и добави, че "ГЕРБ се готвят с изборните правила да подменят реалния вот на хората".
Това, което ще се случи обаче, е, че ще ги помете вълна от недоволство и от гняв, защото всеки, който е тръгнал срещу всички, е завършил по един и същи начин, заяви Манолова.
Тя също отбеляза, че има 32 препоръки от ОССЕ, които ГЕРБ са обещали да транспонират в изборното законодателство. "Очевидно не са имали никакви намерения да изпълнят тези препоръки, а единственото, с което ще се съобразят, е въвеждането на СРС в изборния процес, тоест още една възможност за МВР да подслушва опозицията", заяви депутатът
от левицата.
ДСБ предупреди, че ще сезира европейските институции за отказа на ГЕРБ да се
съобрази с препоръките на ОССЕ
за промени в Изборния кодекс.
От ДСБ смятат, че управляващите се отмятат от ангажиментите си, поети пред организацията, да включат нейните препоръки - 36 на брой/, с малки изключения, в "ремонтиран" Изборен кодекс.
ДСБ предлагат промени в ИК, с които се гарантира защита на медиите от корпоративен натиск в предизборния период. Искаме кампаниите на парламентарно представените партии и тези с шансове, според социологическите агенции, да влязат в Народното събрание да бъдат отразявани безплатно, съобщи Асен Агов.
ДСБ критикуват управляващите и за нежеланието им да запишат в ИК правото за придвижване на наблюдатели от една секция в друга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!