Г ЕРБ предлага пълно електронно гласуване в България и електронно гласуване на българите в чужбина, обяви на пресконференция Данаил Кирилов от ГЕРБ.
От ГЕРБ обявиха, че днес внасят в парламента пакет от предложения за промени в Изборния кодекс, преди предстоящото му приемане на второ четене.
"Ние афиширахме идеята за отделен многомандатен избирателен район за чужбина. Изхождаме от разбирането, че местното законодателство има дълг към нашите съграждани в чужбина, на които им е трудно да участват в изборния процес. Затова от двете възможности ние разработихме и двата варианта - пълно електронно гласуване и електронно гласуване на българите в чужбина”, каза Кирилов.
По думите му, в новия кодекс се предлага един път гласуване с хартиени бюлетини, втори път експериментално машинно гласуване, което е в секционните избирателни комисии.
"Ние ограничихме обема на електронното гласуване, за да покрием българските граждани в чужбина. В това предложение ние залагаме елемент на експерименталност. Искаме да убедим българския избирател и общество, в това, че това е успешно, гарантирано и свободно гласуван"е, каза Кирилов.
Идеята на ГЕРБ е гласуването в чужбина да става с директна регистрация в сайта на ЦИК, като при желание сънародниците ни могат да изберат и варианта с книжни бюлетини в отворените за тази цел секции в мисиите ни зад граница.
Хората ще получават 14-цифров код за достъп и ще могат да упражнят правото си на вот, след като въведат ЕГН-то си, описа част от технологията на процеса и защитата срещу злоупотреби Десислава Атанасова. Така, аргументира се тя, навсякъде по света се извършват други операции, прехвърлят се средства.
В депозираните предложения остава и задължителният вот без санкция, а с преференция под формата на поименен ваучер до 20 лв.за административна държавна такса.
Депутатите на ГЕРБ не са се отказали и от частичен мажоритарен вот с 31 едномандатни избирателни райони.
Настояваме да се запази досегашният ред за избор на членовете на ЦИК, той дава гаранции партиите, представени в ЕП, да излъчат свои представители в комисията, припомни Красимир Ципов.
От ГЕРБ заявиха, че са решени докрай да отстояват исканите от тях мерки, не било изключено и да се обърнат към Конституционния съд. Във варианта, приет на първо четене, има текстове, които , според нас, са противоконституционни, обясни Цецка Цачева.
Според нея, ако се приемат предложенията за задължително и електронно гласуване, до известна степен ще отпадне необходимостта от референдума. И БСП, и ДПС разчитат на твърдите ядра, като целта е периферията, симпатизанти да бъдат затруднени при упражняване на вот, статуквото ще се бари с всякакви средства, коментира Цачева и подчерта, че ГЕРБ са застъпници на тезата, че и сегашната конституция не забранява задължителното гласуване и няма пречки за електронен вот.
Цачева заяви още готовност, ако мнозинството не приеме референдум по изборните правила, не само да подкрепят евентуална непартийна подписка за инициирането му, идея, лансирана днес от Реформаторския блок, но и като най-голяма парламентарна партия да поемат по-голямата тежест по организирането й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!