ГЕРБ се интересува от българските интереси и работи в синхрон с Европейската комисия.
Отговорът на управляващите дойде веднага след изявлението на лидера на ДСБ Иван Костов, който пред медиите в парламента изрази подозрения за тайни преговори между Бойко Борисов и Русия по споразумението за газопровода "Южен поток".
"Тъмносините" поискаха изслушване на премиера в пленарната зала през идната седмица.
От ДСБ заявиха, че ако искането им не бъде прието, това означава, че се крият нови споразумения в ущърб на националните интереси.
Иван Иванов предупреди, че ако България подпише договор за доставка на газ със страна, която не е членка на ЕС, без да е получила становище от ЕК, държавата може да бъде санкционирана.
Лидерът на ДСБ Иван Костов изрази опасения дали са спазени всички процедури и дали изобщо е изготвена ОВОС на проекта, както и дали е имало задължителното обществено обсъждане. Тя не може да бъде направена за по-малък срок от година и половина, съгласно европейските директиви, уточниха от ДСБ.
Десните питат също дали е променено междуправителственото споразумение от 18 януари 2008 г., свързано с т. нар. Голям шлем, в което според тях има текст, противоречащ на европейското законодателство, както и кой гарантира, че "Южен поток" ще транспортира 63 млрд. куб. м природен газ годишно.
Досега "Северен поток" и "Син поток" пренасят съответно 30 и 37% от предвидените количества, посочват от ДСБ и искат от Борисов да отговори съобразени ли са транзитните такси с изискванията на ЕС те да не са обект на дългосрочен договор и да не са зависими от политическите отношения между Русия и страната-потребител.
ДСБ пита още дали са гарантирани възможностите България да купува газ пряко от трети страни и да го транспортира по "Южен поток", както е записано в третия енергиен пакет на ЕС. Искането ще бъде изпратено на министър-председателя.
ГЕРБ: Костов като чуе за проект с руско участие, веднага решава, че българските интереси са застрашени
Докато отляво и отдясно едни се правят на русофили, други на русофоби, на про- и антиамериканци, ние за пореден път казваме, че нас ни интересуват българските интереси при спазване на националното и европейското законодателство, заяви в кулоарите на Народното събрание заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев.
Преговори, в смисъла на тази дума, в момента не се водят, това, което правим, е да изпълняваме междуправителствено споразумение, подписано през 2008 г. за проекта "Южен поток" и участието на България в него, отбеляза Диан Червенкондев - заместник-председател на парламентарната енергийна комисия.
Има и ратификация на НС страната ни да бъде част от проекта, припомни той.
През 2010 г. е създадена проектна компания, която, за разлика от АЕЦ "Белене", вметна Червенкондев, ще носи целия риск, ще участва като рискова компания в "Южен поток".
От 2008 г. до настоящия момент са направени чисто технически неща, добави депутатът - откъде ще премине трасето, кои ще бъдат входно-изходните точки и други.
Цяла Европа и всички страни, през които ще премине газопроводът, подкрепят диверсификацията, проекта, с изключение единствено и само на г-н Иван Костов и ДСБ, коментира още Червенкондев.
Той изрази недоумение защо лидерът на "тъмносините", когато чуе за проект с някакво руско участие, счита, че българските интереси са застрашени.
"Набуко" и "Южен поток" са сред приоритетните за София, заяви заместник-председателят на енергийната комисия.
В целия този процес ние сме част от ЕС от 2007 г., така че работим в пълен синхрон и координация с ЕК и с дирекцията "Енергетика" към нея, каза Червенкондев и напомни, че през юни България е променила своето законодателство в унисон с третия либерализационен пакет и Законът за енергетиката напълно е хармонизиран с европейското право.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!