Д епутатите от ГЕРБ внесоха в деловодството на парламента предложение служебното правителство да може да сключва договори за външни заеми, които впоследствие да се ратифицират от парламента.
Това бе едно от исканията на президента Росен Плевнелиев, изложени пред Народното събрание в петък. Тогава държавният глава настоя преди разпускането си народните представители да подкрепят актуализацията на бюджета, предложена от Министерския съвет, да решат "кадровия проблем" в БНБ и да разрешат на служебния кабинет да тегли международни заеми.
В мотивите, с които медиите разполагат, вносителите от ГЕРБ се аргументират с проблемите в приходната част, които влияят и върху възможностите за осигуряване на източници за разходните политики и натиск върху размера на дефицита.
Към това се прибавя финансовата криза през последните седмици, която също налагала да бъдат предвидени допълнителни буфери в държавния бюджет.
Освен с организацията на изборите, служебният кабинет ще трябва да решава въпросите на вътрешната и външната политика и, за да осъществява тези задачи, трябва да разполага с възможност да води преговори и да сключва заеми, посочват от ГЕРБ.
И добавят, че "в името на допълнителна сигурност в случай на бъдеща несигурност във финансовия сектор в периода на отсъствие на НС" е необходимо това решение да бъде прието от депутатите.
Ако се наложи, служебният кабинет чрез такива заеми ще може да осигури пари за нормалното функциониране на общините, на здравната система и др., обясняват авторите на проекта.
Красимир Ангарски, икономически министър в служебното парвителство на Стефан Софиянски, припомни преди дни, че такива правомощия бяха дадени на служебния кабинет през 1997 г.
Ангарски коментира, че предложението на президента да се даде мандат на служебния кабинет да тегли външни заеми е добър вариант. Така ще има сигурност, че в случай на непредвидена нужда може да ползва външен заем, без да се налага свикване на Народно събрание, каза той.
От БСП коментираха, че това е опит за погазване на Конституцията.
Междувременно стана ясно, че
лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се е отказал от предложението си
подуправителят на БНБ Калин Христов трябва да бъде избран на мястото на сегашния управител Иван Искров.
Пред журналисти в кулоарите на парламента той съобщи, че най-добре би било новото мнозинство след предсрочния вот да избере човек за поста, защото подкрепа за кадровата промяна от ГЕРБ и ДПС би била "огромен политически риск".
В петък от парламентарната трибуна Борисов предложи смяната на управителя на БНБ Иван Искров. От БСП обаче се обявиха против кандидатурата на Калин Христов, който според тях бил част "не от решението, а от проблема", тъй като е в действащото ръководство на БНБ. И обявиха, че в парламента се оформя ново мнозинство в лицето на ДПС и ГЕРБ.
Днес лидерът на ГЕРБ каза, че гласуване на ГЕРБ с ДПС за нов управител ще бъде "огромен политически риск и ще се приеме много тежко от обществото".
"Би се приело много тежко от обществото, партията не би си го позволила.
Затова след изборите новото мнозинство да си избере управител и подуправител", категоричен е Борисов, цитиран от агенция "Фокус".
Бившият премиер отново посочи, че е видно, че ДПС се държи по-отговорно от БСП.
Борисов подчерта, че ще подкрепи предложението на правителството за актуализация на държавния бюджет, която се разглежда в момента в парламента.
По думите му обаче между първо и второ четене ГЕРБ ще предложи промени в бюджета и тъкмо заради това подкрепя актуализацията.
"Не може парламентарна група, депутат, да вкарва актуализация на бюджета. Може само това, което е вкарало правителството, а между първо и второ четене може да се променя. Затова ние казваме - да, подкрепяме тази актуализация, за да може на първо и второ четене да се отстранят някои неща, за които ще търся консенсус, ако БСП си подкрепи правителството", заяви още Борисов.
Попитан кои са тези въпроси, лидерът на ГЕРБ посочи, че трябва да се запишат парите за еврофондовете, общините, да се вкара, че служебното правителство може да сключва договори с институции, да докарат експерти да оздравят БНБ.
"Да се вкара, че служебното правителство може да подписва договори с институции –
Европейската комисия, Европейската централна банка, Международния валутен фонд. Служебното правителство трябва да има възможност да взима пари, ако ситуацията в държавата през септември го изисква", обясни още той.
Борисов коментира още, че партията му има шанс 50 на 50 да бъде част от следващото управление и затова настоява ГЕРБ да има работеща програма, която да се използва от първия ден.
"Водим непрекъснати разговори не само по здравна тема - и икономика, днес и с ИТ сектора, защото се отнасяме много отговорно за ситуация, която е в държавата. Трябва от първия работен ден, ако участваме в следващото управление, защото вероятността е 50 на 50, да имаме програма, която веднага да започне да се използва", категоричен е лидерът на ГЕРБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!