Парламентарната група на ГЕРБ предлага на финансовото министерство (МФ) да бъдат отпуснати 30 млн. лв. допълнително, предимно на общините, за изграждане на ясли и детски градини.
Това обяви пред журналисти в парламента заместник-председателят на социалната комисия Светлана Ангелова (ГЕРБ).
Решението идва след вчерашните протести в цялата страна на майки, които поискаха помощите за отглеждане на дете между 1 и 2 години от следващата година да бъдат 310 лв., вместо 240 лв., както и по-високи детски надбавки.
Смятаме, че така е по-справедливо, защото вместо да даваме пари за обезщетение за гледане на дете, ще бъде трайно решен проблемът с недостига на места в детските градини, обясни идеята на управляващите Ангелова.
По думите й ако в момента се тръгне към повишаване размера на обезщетението от 240 на 270 лв. за около 42 хиляди майки, които го получават, ще са необходими около 15 млн. лв.
Ние предлагаме и ще настояваме пред Министерство на финансите да бъдат отпуснати двойно повече пари, но да се реши проблемът на майките и децата, настоящи и бъдещи, подчерта заместник-председателят на социалната комисия.
Светлана Ангелова заяви още, че засега не се обсъждало повишение на осигурителната вноска за общо заболяване и майчинство. В момента работници и работодатели плащат общ размер от 3,5 на сто от осигурителния доход за риска "Общо заболяване и майчинство".
По-рано днес социалният министър
Тотю Младенов заяви, че на този етап в бюджета няма възможност за повишаване на детските надбавки.
На този етап икономиката е на такова ниво и такъв БВП имаме, че не можем да осигурим повече средства, обясни социалният министър.
"Годишно даваме общо над 500 млн. лв. за изплащането на детски надбавки. Над 50% от целия бюджет на нашето министерство отива само за това. По 35 лева месечно изплащаме за над 80% от всички деца", подчерта той.
Тотю Младенов категорично подкрепя да има подоходно семейно облагане.
"Мисля, че е редно и възможно да има подоходно семейно облагане. С Министерството на финансите и с НАП работим по тази система", допълни Младенов.
Той гарантира готовност да се срещне с представители на майките, които излязоха вчера на протести в цялата страна с искания да се увеличат детските надбавки и да се обвържат обезщетенията за отглеждане на дете до 2 години с минималната работна заплата.
За увеличаването на размера на обезщетенията за отглеждане на малко дете, единственото, което Младенов каза, беше че към момента осигурителната вноска е 4,5% и на този етап тя покрива това, другото е допълнителни социални услуги.
"За последните три години сме разкрили нови 133 услуги за над 8500 деца. По схемата за социални иновации в предприятията по ОП "Развитие на човешките ресурси" работодателите могат да кандидатстват с проекти и за създаване на детски кътове, където да има кой да се грижи за децата, докато родителите им са на работа.
Започнахме много важен проект със Световната банка за около 40 милиона евро за изграждане в цялата страна на 70 центъра за деца от 0 до 3 години и за деца от 3 до 7 години и през пролетта на следващата година те вече реално ще работят и ще предоставят услуги за над 100 000 деца и техните родители", отбеляза социалният министър.
Министър Младенов коментира и забавените плащания към работещите във ВМЗ Сопот. Тази сутрин говорих с изпълнителния директор на ВМЗ Сопот, забавено е изплащането на част от заплатите за август и авансите за септември и октомври.
Буквално всеки ден той дава информация на работниците докъде са стигнали нещата. Забавените заплати бяха много повече и благодарение на министерството на икономиката, на нас и на ГИТ се получи едно регулярно плащане, заяви той.
"Надявам се, че в следващите дни и месеци ще бъде възстановен ритъмът на плащанията в дружеството", призна той.
Младенов съобщи, че министърът на икономиката Делян Добрев е разпоредил до края на ноември да бъде финализирана процедурата по приватизацията на ВМЗ Сопот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!