"Законът за потребителския кредит въвежда принципа на банкиране в ЕС и въвеждаме равновесие между банките и кредитополучателя". Това заяви в сутрешния блок на БНТ депутатът от левицата Румен Гечев.
Гечев е сигурен, че днес ще приключат със закона. Той анонсира, че ще предложи новите правила да влязат в сила не след три, а след един месец.
Законът няма да се отнася за договори, които вече са подписани с банките, подчерта депутатът и бивш икономически министър от правителството на Жан Виденов.
"Таванът от 50% върху лихвите по кредитите не засяга кредитите, давани от банките. Този таван е за един малък сегмент от пазара – бързите кредити", каза Гечев.
"Ние няма да предлагаме да се прегласува текстът за този таван", каза той и напомни, че е имало предложение, за да получат лиценз за даване на бърз кредит, фирмите да депозират поне 5 млн. лв.
"Бюджетната, правната и икономическата комисии искахме този сегмент за бързите кредити да бъде решен с комплексни методи, но това не можа да стане. Ние сме наясно, че с този таван от 50% не се решава проблемът", заяви Гечев.
Според него крайният резултат от новия текст е, че така ще се засили сивия сектор, ще се увеличи лихварството и фирмите за бързи кредити просто ще сложат нови такси по заемите и така "цената на кредитите ще остане същата".
"Трябват мерки, регулиращи таксите при бързите кредити, както и такива, регулиращи произхода на капитала и лицензирането, необходимо е и включването на БНБ в този процес", смята Румен Гечев.
Този въпрос с тавана от 50% не се решава без тези регулиращи мерки, допълни депутатът от КБ.
Той даде пример с таксите за обслужване на кредити и открои, че при лихва 4% тя става 10 или 15%, ако банката поиска на кредит 300 лева 50-100 лв. за обслужване.
Късно снощи в парламентарната група на БСП са взели решение да не се иска прегласуване на този текст, каквито бяха настроенията по-рано през седмицата.
"Чисто хипотетично обаче не можем да изключим възможността друга парламентарна група да поиска прегласуване", поясни Гечев.
Очаква се днес депутатите да гласуват и последните текстове и така законът да бъда приет на второ четене.
Гечев обясни, че бюджетната комисия и вносителите на промените в Закона за потребителския кредит не са предлагали таван за кредитите, защото опитът в Европа е показал, че не е ефективен.
Междувременно икономисти също предупреждават, че таванът върху лихвите по кредитите ще развие сивия сектор.
"Таванът ще въведе ограничение, което няма да е в интерес на кредитора и продуктът ще изчезне от пазара", заяви Емил Хърсев в сутрешния блок на Нова ТВ.
Според Васил Кендов пък въвеждането на таван е популистка крачка, която сама няма да даде резултат.
"През миналата година има 35-40% ръст на бързото кредитиране. Има търсене от хората на кредити при по-висока лихва, но необезпечен. Ако тези мерки се въведат като изолирана мярка, фирмата ще продължи да предлага кредита при по-висока лихва, но в сивия сектор", поясни Васил Кендов.
Георги Кадиев, който е един от авторите на промените в закона, заяви в сутрешния блок на Би Ти Ви, че България е 15-ата страна в Европейския съюз, в която ще има таван върху лихвите по кредитите. Той даде за пример Германия. Там съдът го определя и е записано, че таванът трябва да е "с морални размери и да не се възползва от слабостта на потребителя", подчерта Кадиев.
Преди дни депутатът от БСП съобщи, че таванът за всички потребителски кредити ще е около 50,5%. Той заяви това след приемане на промени в Закона за потребителския кредит на първо четене.
"Таванът на потребителските кредити, който е равен на всички лихви плюс всякакви такси по него, не може да надвишава повече от пет пъти законовия лихвен процент. Законовият лихвен процент е определен в закона и в момента е основен лихвен процент плюс 10%. Основният лихвен процент е около 0,1", обясни Кадиев.
По думите му промените в закона обхващат всички потребителски кредити, включително ипотечни и бързи.
"До момента имаше разграничение до 400 и над 400 лева – сега го няма. Всички настоящи договори, които не отговарят на този закон, се считат за невалидни. Приехме, ако някой е платил след датата на влизане в сила на закона лихви по-големи от законовото ограничение, да му бъдат върнати обратно", заяви Георги Кадиев.
Той посочи, че банките са били много против този таван, но според него това реално не ги засяга, защото техните лихвени проценти са далеч под 50.
"Това засяга тези кожодерски фирми за бързи кредити, които в много чести случаи стигат и до 1200% или 100% на месец. Имало е такива случаи, в които взимате 500 лева, след един месец дължите 1000, след една година – 5000. В момента спираме това нещо", посочи Кадиев.
По думите му 50% таван на лихвите е компромисно и за двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!