Г ЕРБ и БСП биха могли да излъчат експертно правителство, като това на Димитър Попов в началото на прехода. Двете големи партии имат общи корени в БКП и обединението им би било естествено.
Такива позиции споделиха журналистът Иван Гарелов и бившият столичен кмет Стефан Софиянски в предаването "Здравей, България" по NOVA.
На парламентарните избори в неделя ГЕРБ спечели 95 депутатски кресла в новия парламент, докато БСП остана на второ място с 80 представители. Към този момент голяма коалиция се изключва като възможност от лидерите на двете партии Бойко Борисов и Корнелия Нинова.
"В политиката често се казва едно, а според обстоятелствата правиш друго и г-н Софиянски ще потвърди", коментира Гарелов. Според него обединението ГЕРБ-БСП е неизбежно и ако не се случи сега, ще се случи след няколко месеца и възможни нови избори.
Корнелия Нинова: Няма да правим коалиция с ГЕРБ
Избори 2017: Имаше ли изненади
"Това би било програмно правителство, като правителството на Димитър Попов - с двама зам. премиери от БСП и СДС. Това правителство свърши добра работа", смята журналистът.
Кабинетът на Попов, договорен между двете големи тогава партии, управляваше от декември 1990 до ноември 1991 година. На това правителство се дължат ключови решения, свързани с пълното преминаване на страната към пазарна икономика.
Според Гарелов, такъв кабинет отново ще трябва да е оглавяван от надпартиен премиер, какъвто беше Попов, както и преобладаващи "професионалисти" в състава на правителството.
"Това означава, че двете партии трябва да се съберат и да направят компромиси, да кажем в данъчната политика", допълни той.
Новата формула на властта - двойна или тройна коалиция
Ключът към управлението - в Патриотите
Марешки: Първо ще говорим с Патриотите, после с Борисов
"Ако ГЕРБ и БСП се съберат, ще имаме естествено обединение на лявото. За някои държави това може да е добре, но у нас е доказано лошо. Това обаче може да активизира отговор от дясно", заяви от своя страна Стефан Софиянски.
Според бившия кмет на София, двете партии са "леви" заради "общите им корени в БКП". Софиянски е скептичен за бъдещето на страната при подобна коалиция.
"Последните 10 години са ни управлявали тези две партии. През това време сме имали 8 правителства. За тези 10 години не само не се приближхме до страни като тези от Вишеградската четворка, а се отдалечихме от Румъния", коментира политикът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!