"Счетох за необходимо да не го информирам", допълни Ангелов.
"Аз уважавам институциите и тъй като съм сигурен, че той е знаел, че се подготвя такова решение, ако беше ме извикал, аз щях да отида при него и да му обясня. За съжаление не получих такова повикване", обяснява военният министър.
Ангелов отговори по време на парламентарния контрол на въпрос по какъв ред беше взето решението за участието на България в операцията на НАТО "Обединен защитник", като припомни хронологията на събитията.
Министърът посочи, че за взетото от правителството решение на 31 март т.г., с което се разрешава изпращането на фрегатата "Дръзки" и група за специални операции с обща численост до 160 души за подкрепа на оръжейното ембарго срещу Либия, на 1 април писмено са били уведомени Народното събрание - чрез председателя на институцията, и президента.
Друга съгласувателна процедура или процедура по уведомяване не са предвидени в закона и не са извършени, заяви военният министър.
За намерения със същностно значение за отбраната, международната сигурност и съюзните задължения на страната, президентът не следва да бъде информиран чрез медиите. Това се посочва в позиция на президента Първанов, разпространена от прессекретариата. В нея се казва, че не напразно Законът за отбраната и въоръжените сили изрично посочва президента на републиката като орган за ръководство на отбраната.
"Този, а и още няколко законови текста, предопределят важността на взаимодействието между държавните органи в този изключително значим сектор на националната сигурност. Особено, когато решенията имат значима финансова проекция върху ресурса за отбрана", се посочва в текста.
Според държавния глава след като самият министър на отбраната не е счел за необходимо да информира върховния главнокомандващ на въоръжените сили, то догадката, че това ще бъде направено от парламентарната комисия по външна политика и отбрана звучи нелепо. Както е нелепо и очакването държавният глава да гадае за намеренията на министъра и да инициира срещи в отговор на тези догадки.
Подобна ситуация говори за нежелание за диалог и подценяване на координацията
между институциите, пише Първанов. Държавният глава изключва възможността да не е бил обсъждан в Съвета по отбрана към министъра на отбраната въпрос, касаещ една от най-боеспособните и големи флотски единици, притежаваща мощно въоръжение и с голям брой военнослужещи в екипажа. При това за участие със значимо финансово измерение на фона на ограничения бюджет на министерството.
От друга страна в случай, че подобно предложение е направено след обсъждане в Съвета по отбрана, недоумение буди фактът, че върховният главнокомандващ не е бил информиран за това в съответствие с чл. 33 ал. 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили, отбелязва държавният глава.
В интервю за Би Ти Ви на 4 април Първанов посочи, че е научил от медиите, че фрегатата "Дръзки" заминава за Либия. "Това не е първият случай, когато има едно пренебрежение към президента. Вместо да обсъдим заедно ситуацията и ангажиментите на България, това не се получава", заяви той и добави, че не възразява за това "Дръзки" да изпълнява контролни функции, но има своята особена позиция, когато става дума за военния конфликт в Либия.
Също днес прессекретариатът на държавния глава съобщи, че администрацията на президента е изпратила на 4 април предложение до кабинета на премиера да се проведе
Консултативен съвет за национална сигурност по темата за рисковете за финансово-икономическата и социална стабилност
в България. В писмо, получено на 8 април, предложението на Администрацията на президента е отклонено с мотива, че е неуместно да се провежда КСНС, тъй като тези проблеми са от компетентността на изпълнителната власт.
По темата за "Дръзки" днес Ангелов отбеляза в пленарна зала, че трябва да се направят периодични прегледи, които са залегнали в плана на фрегатата и тези прегледи са били изтеглени предварително.
"Естествено в хода
на прегледите, които са периодични, все пак и вие всеки ден не
преглеждате вашата кола, възникват някои повреди, които трябва да се
отстраняват. И в момента такива възникнали повреди се отстраняват и
затова той беше на двудневно плаване", уточни министър
Ангелов.
Снощи се е завърнал корабът от Бургас и всички повреди са отстранени към момента.
Рискът от участието на фрегатата се определя от военните експерти като нисък.
Тъй като фрегатата "Дръзки" ще бъде разположена извън териториалните води на Либия, не се предвижда използване на оръжейните системи на кораба, а дейностите по патрулиране и проверка на кораби са отработвани от екипажа при участие в операцията на НАТО "Актив индевър" и в мисията на ООН в ЮНИФИЛ, обясни министърът в отговор на въпрос по време на парламентарния контрол.
Съгласно разчетите на специалистите от ВМС за участието на фрегатата за един месец, включително прехода до и от зоната на операцията, са необходими около 1,5 млн. лева, които ще бъдат осигурени от бюджета на военното министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!