Българският президент Георги Първанов отхвърли искането на премиера Бойко Борисов да уволни 42 дипломати, включително посланиците на страната в Германия, САЩ и Великобритания, тъй като работели за тайните служби на страната по времето на комунизма, пише "Файненшъл таймс" (ft.com).
Борисов призова те да бъдат уволнени, след като независима комисия разкри имената на 218 сътрудници и агенти, работещи като дипломати след падането на комунизма, сред които посланици в девет страни членки на ЕС, както и в ООН, Япония и Китай, отбелязва британският вестник.
Изданието цитира анализатори, според които за повечето от посочените от комисията дипломати се е знаело, че са замесени с Държавна сигурност.
"Има силен елемент на лицемерие тези хора да бъдат нападани след 20-годишна пауза. В повечето случаи връзките им с тайните служби бяха добре известни", цитира вестникът Огнян Шентов, председател на Центъра за изследване на демокрацията.
За разлика от други бивши комунистически страни България не прие закон за лустрация, с който да забрани на хора, замесени с тайните служили, да заемат високи постове (лустрационни текстове присъстват в различни документи, включително приетата в началото на настоящото Народно събрание забрана агенти на бившата ДС да председателстват парламентарни комисии - б.р.).
Много бивши служители направиха бърз преход към бизнеса след падането на комунизма и използваха средства, прехвърлени в чужбина след падането на режима, припомня "Файненшъл таймс".
Би Би Си (bbc.co.uk) цитира Комисията по досиетата, според която посланици в Германия, Италия, Испания, Холандия, Швеция, Гърция и Португалия са били агенти на Държавна сигурност. Посланици в Токио и Москва също са сред споменатите имена.
Според комисията почти половината от всичките 462 настоящи и бивши дипломати, които са служели след падането на комунистическия режим през 1989 г. са били агенти, отбелязва Би Би Си.
Британската медия припомня, че самият президент Георги Първанов е обявен
през 2007 г., че е сътрудничил на Държавна сигурност.
Българските агенти често са били обучавани от руското КГБ и се смята, че са участвали в редица заговори, включително убийството на български дисидент в Лондон с отровен чадър, припомня Би Би Си.
Агенция Ар Ти Ти нюз цитира българския външен министър Николай Младенов, който отбеляза вчера, че е неприемливо много български посолства по света да са все още оглавявани от бивши агенти на разузнаването и че тази ситуация подкопава доверието на съюзниците на България.
Агенция Блумбърг акцентира върху думите на Младенов, че разкритията нямат юридически последствия за бившите сътрудници и шпиони и тяхното отстраняване от настоящите им позиции е сложен юридически въпрос, но в рамките на една година може да има решение.
Агенцията отразява и реакцията на българския президент Георги Първанов, който се обяви твърдо против подобно преследване по политически причини. Според него тези дипломати са много способни хора и именно те са работели за приемането на България в ЕС и НАТО, а не настоящото правителство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!