С лужебното правителство не може да се захване с процедура по емитирането на нов външен дълг.
Това коментира бившият финансов министър от служебния кабинет на Ренета Инджова (1994-1995 г.) проф. Христина Вучева за БНР.
"Без работещо Народно събрание не може да се гласува промяна, защото искането за заем е практически искане да се промени Законът за държавния бюджет за 2014 г.", категорична е тя.
"Призивът на ГЕРБ за поемане на нов държавен дълг почива на "неточни интерпретации"
на данните за финансовото състояние на страната", смята още бившият финансов министър.
Според нея актуализация на бюджета наесен е възможна, но едва ли ще е свързана с размера на дълга.
"Държавата може да забави плащанията, но е сигурен платец", обясни експертът.
"Съвсем наскоро служебният министър в свое интервю каза, че всъщност разполагаемите средства в държавния резерв са напълно достатъчни да се покрият всички ангажименти до края на годината. Друга тема е дали новото правителство, което ще бъде избрано през октомври, има нова политика и тогава ще внесе в парламента искане за актуализация", поясни още проф. Вучева.
"Поемането на нов дълг зависи от състоянието на бюджета",
коментира лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева в сутрешния блок на Би Ти Ви.
"Ситуацията при Петър Чобанов беше доста мъглява, защото той беше доста измислен министър на финансите – едно момче отличник, което така и не се разбра влезе ли в час с държавните финанси или трябваше Пламен Орешарски да му държи ръката", допълни Дончева.
По думите й кабинетът "Орешарски" не е успял да събере очакваните приходи в хазната заради политическата нестабилност и отпускането на администрацията.
По-рано днес вицепремиерът Екатерина Захариева заяви, че състоянието на бюджета е притеснително. По думите й дори може да се наложи вземане на нов външен дълг.
В понеделник лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова служебното правителство да започне незабавни процедури за емитирането на нов външен дълг. Според бившия зам.-министър на финансите Владислав Горанов има нужда от поемането на нов дълг в размер на 4,5 млрд. лв., а до края на 2015 г. новият дълг ще трябва да достигне 6 млрд. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!