Изключително съм притеснена, че вече стана устойчива практика в Народното събрание да се обсъждат и приемат законопроекти, които засягат директно общините, без да се иска тяхното мнение.
Това заяви днес кметът на София Йорданка Фандъкова при посещение на инсталацията за компостиране и третиране на биологични отпадъци "Хан Богров".
Говоря конкретно в случая за проекта за промяна на Закона за устройство на територията и безпрецедентното изземване на функциите на общините от страна на държавата, без изобщо този въпрос да се коментира, заяви Фандъкова. По думите й това е нарушение на принципите на децентрализация.
Фандъкова посочи, че основните функции на общините в рамките на няколко дни се изземват с гласуването на първо четене на проекта на Закон за устройство на територията.
Тя очаква да се обърне специално внимание на мнението на общините, като заяви, че става въпрос не само за Столичната община, а за цялата страна.
Според Фандъкова е недопустимо да се създават структури и да се променя организацията в хода на изпълнението на проекти, и то в края на програмния период.
Кметът изрази категоричното си несъгласие с този начин на работа и очаква заявките за диалог да засегнат и местната власт, която по думите й поне досега е била независима.
Решенията, които този парламент взима, влияят негативно на общините, обяви на брифинг и председателят на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков.
Герджиков даде като пример предложенията за промени в Закона за народната просвета, засягащи детските градини. Приемането им би довело до спирането на програмата за строителство на нови детски градини и до сериозна дупка в бюджетите на големите градове на страната.
Друг пример е предложението за мораторуим върху премахването на незаконното строителство.
Втрещи ни обаче днешното предложение за промени в Закона за устройство на територията (ЗУП), заяви Герджиков от името на колегите си общински съветници от ГЕРБ. Смущаващо е, че такъв тип предложение се разглежда, без да се иска мнението на местната власт и на Националното сдружение на общините, коментира председателят на СОС.
Според него резултатът от предлаганите промени би бил изземване на всички решения, които се отнасят до средствата по европейските програми, от правомощията на общините и предоставянето им на министерствата на регионалното развитие и на инвестиционното планиране.
Герджиков поясни, че промените в ЗУП се отнасят до големите проекти на градовете - за пречиствателните станции, инфраструктурните проекти, строителството на метрото, на канализацията, както и строителството на завода за отпадъци в столицата.
Не са случайни твърденията на някои министри, че заводът за отпадъци няма да се строи, а парите трябва да се пренасочат към други обекти, отбеляза Герджиков.
Принципът на децентрализация на местната власт е напълно погазен, посочи председателят на СОС и допусна, че следващото предложение на управляващите може да бъде областните управители да станат кметове. Очевидно е, че държавата иска да управлява общините, заяви Герджиков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!