И трите въпроса за референдум по проблеми на изборното законодателство, посочени от президента Росен Плевнелиев, са одобрявани и подкрепяни от българите. Това сочат данни от национално представително изследване на обществените настроения, проведено от Екзакта Рисърч Груп по поръчка на Агенция "Фокус" в периода от 5 до 11 февруари.
По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани, живеещи в 86 населени места в цялата страна.
62% от българите са на мнение, че у нас е необходим национален референдум за промени в изборното законодателство. Най-масово подкрепят идеята на президента хората на възраст между 40 и 50 години, висшистите, както и жителите на големите градове и на столицата.
Противници на референдума са 18% от интервюираните. Сред тях преобладават хората на възраст над 50 години.
Идеята част от народните представители да се избират мажоритарно събира подкрепа от 67%. Най-изразителна подкрепа за мажоритарен вот дават хората на възраст между 30 и 50 години и високообразованите респонденти. Симпатизиращите на БСП, на ДПС и на "Атака" по-често от останалите не подкрепят предложението.
59% от българите одобряват идеята да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите. Подобно предложение е особено приемливо за хората на възраст между 30 и 50 години, за високообразованите респонденти и за жителите на големите градове. 53% от хората у нас на възраст над 59 години отхвърлят идеята за дистанционно гласуване.
56% одобряват въвеждането на задължително гласуване на изборите и на националните референдуми у нас.
Тази идея среща най-силен отпор сред населението. Тя се оказва неприемлива за една трета от българите. Най-критични към задължителния вот са столичаните и българите, които по принцип рядко гласуват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!