А ко изборите бяха днес, ГЕРБ би получила 25,1 на сто от вота на българите, а БСП - едва 12,2, или двойно по-малко гласове.
Този извод прави социологическата агенция "Екзакта" на базата на данни от национално представително проучване, направено между 1 и 9 април сред 1000 души.
През този месец от "Екзакта" са включили за пръв път в допитването и Велизар Енчев, който сформира т.нар. движение "Българска пролет". През април той е одобряван от 15% от българите, като интерес към формацията му проявяват най-често привърженици на "Атака", БСП и АБВ.
Според резултатите за ДПС биха гласували 7,5, за РБ - 5,5, за ПФ - 5, за "Атака" - 3, а АБВ - 2,5 на сто от българските гласоподаватели.
Социолозите заключават, че при предсрочен парламентарен вот е много вероятно да се възпроизведе сегашното партийно представителство. ББЦ единствена би останала извън парламента, тъй като електоратът на основаната от Николай Бареков партия се свива значително.
От агенцията посочват и видимото скъсяване на дистанцията между БСП и ДПС,
като отчитат, че след конгреса на социалистите се регистрира минимално покачване на червения електорат с 1%.
Без промяна, обаче, остава рейтингът на одобрение на лидерът им Михаил Миков – 16%. Интересното е, че общественото доверие към него е по-слабо от това, което социолозите регистрират за други леви политици като Мая Манолова, Корнелия Нинова, Георги Кадиев и Янаки Стоилов.
Получените данни през април са набрани извън контекста на реална изборна ситуация. Ето защо на тях следва да се гледа по-скоро като на ориентир за политически симпатии, отколкото като на прогноза за изборен резултат, предупреждават от агенцията.
Данните сочат още, че според 36 на сто от българите през първите месеци на втория си мандат
премиерът Бойко Борисов управлява страната по-добре
в сравнение с предишния си мандат. Този резултат се дължи най-вече на мнението, че сега той е по-толерантен и диалогичен, по-опитен и медийно сдържан.
Добре се възприема и отварянето на ГЕРБ към повече коалиционни партньори и преоценката на управленските приоритети от първия мандат. Подчертано добре се приемат също усилията в сферите на социалната политика, здравеопазването и борбата с корупцията.
21 на смятат, че сега Борисов е по-лош министър-председател от преди. 43% от всички анкетирани не могат да преценят кое е по-доброто управление на Борисов. 44 на сто е подкрепата за работата на премиера, а неодобрението към действията му е "заковано" на стойността март – 45%.
Президентът Росен Плевнелиев е одобряван от 36% от българите, което е с 3% по-малко в сравнение март. Спадът на одобрението към работата му се дължи главно на оценките на жителите на градовете областни центрове, на най-младите, както и на най-възрастните избиратели. Негативните оценки за държавния глава идват главно от избирателите на БСП, "Атака" и на ПФ.
Има известна промяна и в оценките за работата на лидерите на парламентарни групи
За последния месец най-много позитиви заработва Валери Симеонов, който е одобряван от 25% (с 5% повече в сравнение с март). За позитивните тенденции в ПФ свидетелства и ръста от 4% в одобрението към Красимир Каракачанов, който в момента е харесван от 27 на сто от гласоподавателите.
На второ място сред лидерите на парламентарни групи, с равни позиции - 21 на сто, остават Цветан Цветанов и Радан Кънев.
Волен Сидеров е удвоил позитивните оценки за себе си през последния месец и сега допада на 12% от избирателите.
Негативните оценки за работата на настоящото правителство продължават да бъдат повече от позитивните (54 спрямо 32 на сто).
Най-одобряваният министър е Лиляна Павлова
(53%), която през април добавя 5% към рейтинга си в сравнение с март. Здравният министър Петър Москов остава на второ място, като рейтингът му е абсолютно идентичен с този през март – 49%. Третото си място запазва социалният министър Ивайло Калфин (43%), който добавя нови 3% одобрение.
Вежди Рашидов също попада в полезрението на повече българи с инициативите си - той печели нови 6% одобрение.
През април няколко дами от кабинета успяват да се преборят за повече обществено доверие. Това са Лиляна Павлова, Румяна Бъчварова, Десислава Танева и Ивелина Василева. Споменатите министри покачват с между 4 и 5% одобрението за работата си.
Най-одобряваният български политик извън лидерите на държавни институции и министрите отново е Йорданка Фандъкова, която през последния месец е повишила одобрението си с 9% и през април е харесвана от 64% от българите.
Вторичният анализ на данните показва, че пускането на нови линии на столичното метро има широк положителен отзвук в цялата страна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!