П ромяната в избирателната система и наличието на преференции, радикалните промени в начина на отразяване на изборите в медиите, бюлетината са сред силните страни на новия Изборен кодекс. Това отбеляза председателят на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева на организирана от института кръгла маса на тема "Изборните правила - какво очакват гражданите и какво (не) направиха политиците".
На форума присъстват председателят на комисията за Изборния кодекс Мая Манолова (Коалиция за България) и зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева. Част от недостатъците на изборния закон според Цонева е
провалената идея за професионална изборна администрация,
липсата на регистър, липса на район "Чужбина", отхвърляне на електронното гласуване дори в пилотен вариант. Много лош "пробив" е текстът, според който ако избирателят не е отбелязал предпочитание за някой кандидат от листата, преференцията да се отчита за водача, коментира Цонева. Според нея така се обезсмисля преференцията и се "бетонират" водачите на листите. Партиите предпочетоха да запазят един елемент, който фаворизира любимците на партийните централи, коментира тя.
Цонева заяви, че е трябвало да се въведе задължителна преференция. С новия кодекс
не е направена никаква стъпка за изваждане на т.нар. мъртви души от избирателните списъци,
отбеляза Антоанета Цонева. "Мъртвите души" са евъргрийнът на българските избори, няма нищо по-безсмъртно от тях, коментира тя. От Института за развитие на публичната среда препоръчват да се въведе електронен регистър на избирателите, ЦИК да е съставена от 9 членове, въвеждане на електронно гласуване, обособяване на изборен район "Чужбина". Според експертите разяснителната кампания трябва да е фокусирана върху образоване на избирателите за техните права и стимулиране на активността. Друга препоръка е да се въведе повторно преброяване на бюлетините в секции, в които има отчетени недействителни гласове два пъти над средното за страната.
"Добрата новина е, че Изборният кодекс е приет и ще действа на предстоящия евровот. Той прави огромна крачка напред спрямо сега действащия, за първи път хората ще могат да гласуват за личности и преференциалният вот ще важи за всички избори. Смятам, че този парламент е най-смелият, защото въведе тези нови правила и е една сериозна крачна напред, която трябва да бъде призната на 42 НС", заяви зам.-председателят на НС Мая Манолова.
Друг плюс е, че бюлетините ще се печатат като ценни книжа от БНБ и оторизирани от нея изпълнители. Ще се прави и съпоставка дали гласоподавателят е гласувал с бюлетината, дадена му от комисията, с което се пресича т.нар. индианска нишка и контролирания вот, коментира Манолова.
"Съчетахме също интегралната бюлетина с преференциално гласуване. За да няма напрежение бяха разписани квоти в ЦИК за отделните политически партии с оглед парламентарното представителство.
За първи път се дава възможност на НПО да излъчват свои кандидатури за ЦИК
и нейните членове ще бъдат предложени за назначаване след публична процедура", поясни Манолова една промяна, неспомената в анализа на Института за развитие на публичната среда. Досега в ЦИК се действаше без прозрачност, без публичност на взетите решения, което с новия кодекс е коригирано, подчерта тя.
Тя направи анализ на широко дискутираните нови правила за достъпа на по-малките политически формации на изборите, за безплатния медиен пакет - с ваучери, за малките партии, за бърза справка и проверка на данните.
Според нея има място за три големи реформи - за адресната регистрация на българските граждани, българите в чужбина да декларират сегашния си адрес, втората - след евентуален референдум за мажоритарния вот да се чуе гласът на гражданите, и третата - за пряката демокрация е необходимо да се промени законът за референдумите, за да бъде допитването реално и честно, а не като допълнителен инструмент за влияние на политическите партии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!