Д епутатите приеха на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които целят да се ограничи паралелният износ на лекарства, за да не бъдат увеличавани цените им, предадоха БНР и Агенция "Фокус".
Законопроектите са два – единият е с вносители Нигяр Джафер и Емил Райнов, а другият е на Министерски съвет.
В законопроекта на МС се предлага притежателите на разрешения за употреба да се задължават да информират Изпълнителната агенция по лекарствата и Европейската агенция за лекарствата за причините за изтеглянето от пазара или за преустановяване пускането на пазара на лекарствен продукт.
Законопроектът беше подкрепен от 177 народни представители, един "против", 11 въздържали се.
В законопроекта на Джафер и Райнов се предвижда създаване на Експертен съвет по търговия на дребно с лекарствени продукти към Изпълнителната агенция по лекарствата. Предвижда се съветът да разработва национални критерии за осигуряване на равномерен достъп до лекарства, които да се предлагат на министъра на здравеопазването за утвърждаване.
Вторият приет проект ограничава паралелния износ на лекарства, когато те са в дефицит и за да не бъдат увеличавани техните цени.
"Напоследък паралелният износ придобива значителни размери. Според Ай Ем Ес, водеща международна компания, която предоставя информация, услуги и технологии в областта на здравеопазването, има определени групи медикаменти и техният паралелен износ достига до седем процента, което означава щети в рамките на около 85 милиона. Паралелен износ на лекарствени продукти от територията на Република България, отпускани по лекарско предписание, ще се извършва чрез изпращане на уведомление до Изпълнителната агенция по лекарствата за всеки отделен случай", обясни Нигяр Джафер като вносител.
До 40 000 лв. ще бъде глобата при нарушение на тези условия.
Дебатите преминаха във взаимни обвинения между ГЕРБ и БСП кое обвинение се справя по-добре със здравеопазването.
"Народни представители от 41-тото НС размахваха тук тефтери, с това, че хората са принудени едва ли не на вересия да си купуват лекарства. Това се оказа поредният спукан балон, който се представяше на общественото мнение. Факт е, че цените на лекарствените продукти в България по време на управлението на ГЕРБ драстично намалиха своите цени", заяви от парламентарната трибуна Десислава Атанасова, депутат от ГЕРБ и бивш министър на здравеопазването.
"Цените на лекарствата по време на управлението на ГЕРБ се увеличиха - не няколко пъти, над 300 процента, г-жо Атанасова, се увеличиха цените на лекарствата по време на вашето управление. Лекарствената политика беше катастрофа, както впрочем и цялата политика по здравеопазването. Защо не поискахте вот за лекарствата, защото ще лъсне истината за погрома, който извършихте в този сектор, ще лъсне от тази трибуна. Така че мълчете и се срамувайте!", отвърна Мая Манолова от "Коалиция за България".
В отговор Атанасова също зададе въпрос: "130 дни българският народ пита кой назначи Пеевски? И няма кой да му отговори!"
"Колежке, вие разбирате ли, че една година медицинското съсловие се пита: кой, кой, кой и защо назначи Десислава Атанасова за министър", попита на свой ред Емил Райнов, депутат от Коалиция за България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!