Европейската комисия (ЕК) реши да заведе две дела срещу България пред Съда на ЕС - заради закъсняло прилагане на правилата за вътрешния енергиен пазар и заради издаването на разрешения за цифровия радиочестотен спектър, съобщиха от ЕК.
България, както Великобритания и Естония, са закъснели с близо две години с прилагането на две ключови за вътрешния енергиен пазар директиви - за електроенергията и за природния газ. В тези страни европейското законодателството е приложено само частично, отчита Комисията.
Затова тя предлага на България да бъде наложена сериозна дневна глоба от близо 17 хил. евро – по 8448 евро за всяка забавена директива.
По думите на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер от изпълнението на тези директиви зависи как Евросъюзът ще се справи с предизвикателствата, свързани с енергията и климатичните промени и дали ще си гарантира сигурни доставки на достъпни цени.
Ако Европейският съд се произнесе положително, тази глоба ще се заплаща от датата на постановяване на решението до приключване на транспонирането. Също съдът ще определи и окончателния размер на дневната санкция, като той може да е различен от предложения от Комисията.
ЕК е установила още, че следваната от България процедура за цифровизация се е основавала на прекалено ограничителни условия за издаване на разрешения, което е довело до
изключването на потенциални кандидати
Това затруднява конкуренцията в бъдещия пазар на инфраструктура за цифрова наземна телевизия в България в нарушение на приложимите директиви на ЕС за електронните съобщения.
Ефикасното преразпределяне на радиочестотния спектър в резултат на прехода от аналогово към цифрово радиоразпръскване е част от целите на политиката на ЕС по програмата в областта на цифровите технологии.
За да се гарантира, че този процес води до навлизането на нови участници, способни да засилят конкуренцията на пазара и да осигурят по-богат избор за зрителите, Комисията е приела съвкупност от норми за разпределяне на този допълнителен капацитет на радиочестотния спектър. Тези норми изискват разпределянето на радиочестотния спектър да се извършва според
открити, прозрачни, обективни, недискриминационни и пропорционални критерии
Според ЕК България не се е съобразила с изискванията, заложени в Директивата за конкуренцията, когато през 2009 г. е предоставила наличните пет лота чрез две конкурсни процедури, като по този начин е ограничила без основание броя на дружествата, които могат потенциално да навлязат на пазара.Освен това в нарушение на европейското законодателство критериите за подбор в конкурсните процедури са били прекомерно ограничителни, като са били отхвърлени кандидати, свързани с доставчици на съдържание (оператори на телевизионни канали), включително оператори, действащи само извън България, или с оператори на мрежи за радиоразпръскване.
През март 2012 г. Комисията поиска от българските власти да предприемат мерки срещу нарушението на правото на ЕС и
да позволят реален достъп до българския пазар на инфраструктура
за цифрова наземна телевизия.
България обяви началото на нова тръжна процедура за отпускане на допълнителни честоти. Тези честоти обаче няма да бъдат предоставени преди 1 септември 2013 г., когато ще се премине от аналогово към цифрово излъчване.
Очаква се съществуващите телевизионни канали да сключат споразумения с операторите на разпространителските мрежи преди преминаването, за да може след тази дата да се излъчва чрез новата инфраструктура.
Има голяма вероятност операторите, които ще навлязат на пазара след тази дата, да нямат никаква икономическа изгода от това, посочват от ЕК.
През май 2011 г. ЕК започна срещу България производство за установяване на неизпълнение на задължения във връзка с разпределянето на радиочестотния спектър, като за целта изпрати официално уведомление.
Тъй като не настъпи подобряване на конкурентната ситуация, през март 2012 г. Комисията изпрати на България мотивирано становище, в което подробно изложи своите възражения.
Днешното решение за завеждане на дело срещу България пред Съда на ЕС е трета и последна стъпка от производството на ЕС за установяване на неизпълнение на задължения по силата на член 258 от ДФЕС.
Комисията се е намесвала в случаи на разпределение на радиочестотен спектър за наземно цифрово радиоразпръскване и в други държави членки, например Италия и Франция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!