"Правителството няма абсолютно никаква вина в този процес – и съдиите са могли да го задържат, и прокурорът е можел да поиска задържането им. Къде е ролята на правителството в независимата съдебна система? Съжалявам, че трябва да ви го кажа", каза премиерът Бойко Борисов в коментар по повод изчезването на Пламен Галев и Ангел Христов.
Премиерът се разгневи на въпрос на журналист, според когото Галеви се подиграват на правителството, и нарече репортера "некомпетентен".
Причината за изчезването на Галеви е в наложената им лека мярка "парична гаранция",
коментира министърът на правосъдието Диана Ковачева след въпрос на медия кой би трябвало да носи вината за това
Отговорът е във внимателния анализ на казуса, продължи тя. По време на съдебното дело подсъдимите не бяха в съдебната зала - това се дължи на обстоятелството, че мярката им е била парична гаранция, припомни министърът.
И продължи: "В такава ситуация лицето не е длъжно да се яви в съда и няма как след произнасяне на присъдата то незабавно да бъде отведено за изтърпяване на наказанието".
По предложение на прокуратурата или по своя собствена инициатива Апелативният съд би следвало да обсъди и разгледа въпроса за промяна на мярката, коментира Ковачева.
Разбира се, съдът има право сам да прецени дали да потвърди наложената от първата инстанция мярка или да наложи по-тежка мярка, което също е било възможно, каза още Ковачева.
В този смисъл проблемът се свързва с факта, че мярката не е било променена и няма как правителството или която и да е институция , която няма отношение към постановяването на тези мерки, да носи отговорност за това, че братя Галеви не са били задържани в момента на постановяване на присъдата, категорична бе правосъднит министър.
По-рано днес главният прокурор Борис Велчев изрази увереност, че Ангел Христов и Пламен Галев, които бяха осъдени ефективно от Върховния касационен съд, ще бъдат намерени.
По думите му, ако двамата са напуснали страната, има достатъчно добри механизми да бъдат открити.
Борис Велчев заяви, че не е съгласен с твърдението, че по делото е допусната прокурорска грешка
като не е искана промяна на мярката за неотклонение на двамата подсъдими.
За съжаление има пропуски в закона, с които може да се злоупотребява, коментира главният прокурор и даде като пример изчезването на подсъдимите по делото "Борилски".
В сряда стана ясно, че Христов и Галев са обявени за национално издирване, след като служителите на "Съдебна охрана" не успяха да ги открият на адресите им в с. Ресилово.
Шефът на Агенция "Митници" и бивш шеф на ГДБОП Ваньо Танов коментира тази сутрин: "Изчезването на "братя Галеви" ми изглежда много гнило".
Имената на Галеви нашумяха, след като в началото на 2008 г. именно Ваньо Танов каза пред парламентарна комисия, че "секретният сътрудник" Алексей Петров е организирал среща на тогавашния вътрешен министър Румен Петков - зам.-председател на БСП, с "братя Галеви".
Днес Танов изказа мнение, че зад случая с осъдените като престъпни босове дупнишки бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов има задкулисни уговорки. Според него от самото начало за задоволяване на общественото мнение е имало пазарлък, след като се е стигнало до там да се определя къде те да си изтърпяват наказанието.
"Имаше един такъв, който изтърпяваше наказание в заведение открит тип - Митьо Очите. Той прекара цялото си време по барове. Това, мисля, нямаше никакъв ефект - нито възпитателен, нито възпиращ. Цялата история е доста гнила. Аз не мога да си представя, че в друга държава ще се съгласят да изтърпяваш наказанието в дома си", каза Танов.
Имаме пълното доверие, че българските власти ще направят всичко възможно, за да върнат обратно онези, които са били намерени за виновни,
срещу които са били постановени присъди и които, поне според информация в медиите, са напуснали страната, заяви пред български журналисти в Брюксел говорителят на Европейската комисия Марк Грей, потърсен за реакцията на съобщенията за изчезването на Пламен Галев и Ангел Христов.
"Политиката ни не е да разглеждаме отделните случаи, не бих коментирал отделна ситуация, присъда или подсъдим. Не бих коментирал тази ситуация", добави той, попитан дали изчезването на Галев и Христов би се отразило отрицателно на предстоящия през юли мониторингов доклад за правосъдие и вътрешен ред.
Проблемът тук е ясен и е въпрос на възприятие - специално този случай бе определен като един от най-важните, които показват ефективността на съдебната система, коментира Грей.
"Това е причината да бъде важен. Такива случаи изискват не само повдигането на обвинения, но и произнасянето на присъди, които да бъдат изпълнени", добави говорителят.
По отношение на предстоящия доклад за България Марк Грей уточни, че документът няма да разглежда отделни случаи, а ще обобщи напредъка на страната ни в наблюдаваните области през последните пет години.
В отговор на въпрос за броя на убийствата у нас той изрази надежда за събирането на доказателства и произнасянето на съответните присъди на тази основа. Според него е по-важно не дали подобни случаи биха се отразили на доклада, а това, че хора са загубили близките си. По думите на говорителя подобни престъпления стават навсякъде, но България е в особения режим да бъде наблюдавана и това е основната разлика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!