Брюксел: Не се справяте с организираната престъпност
Брюксел: Не се справяте с организираната престъпност   
Източник: ЕПА / БГНЕС - архив
164
Оа анизираната престъпност е фундаментално предизвикателство за държавата и обществото. Остават въпросите за независимостта на съдиите в България, пише в черновата на доклада на Европейската комисия.

Кореспондентът на БНТ (bnt.bg) в Брюксел е видял част от документа, който трябва да бъде оповестен в сряда, 18 юли. В него се прави петгодишна оценка на напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешния ред.

Според кореспондента на БНР (bnr.bg) в белгийската столица

Еврокомисията планира смекчаване на мониторинговия механизъм за България.

Записано е, че страната има нужда от време, за да изпълни оставащите препоръки - общо 17 на брой. Механизмът за сътрудничество и оценка остава, защото той се оказал ефективен, но се препоръчва следващият доклад да бъде представен чак в края на 2013 г., т.е. за България отпада и издаването на два доклада годишно. Досега комисията издаваше доклади на всеки шест месеца.

По този начин Еврокомисията за първи път разделя България от Румъния, която ще бъде подложена на допълнителна оценка още в края на тази година - заради опасения, че излага на риск демократичните принципи, разделението на властите и върховенството на закона.

За разлика от България, Румъния ще получи следващия си доклад в края на тази година, а през следващата година интензитетът на докладите е възможно дори да се увеличи.

За България се отбелязва, че са налице всички необходими предпоставки за изпълнение на изразените препоръки и се дава време, за да може те да бъдат завършени. Препоръчва се избор на нов Висш съдебен съвет (ВСС) с мандат да осъществи цялостна реформа; на нов главен прокурор, който да въведе структурни промени, независимост и вътрешни проверки; попълване на празнотите, според които е възможно осъдени да избегнат изпълнението на наказанието.

Черновата на доклада за България не съдържа имена, в нея обаче са ясно разпознаваеми и уволнението на съдия Мирослава Тодорова, и скандала с Красьо Черния, и крайно нуждаещите се магистрати с морски имоти, както и някои назначени при спорни обстоятелства членове на висшия съдебен съвет.

Според в. "Труд" (trud.bg), който също твърди, че единствен разполага с черновата на доклада, Еврокомисията цитира данни на "Европол", че

български престъпни групировки, специализирани основно в трафик на хора и измами с банкови карти, действат в 15 членки на ЕС

и това ги прави едни от най-мащабните в Европа.

Но в политическата част на доклада правителството на Бойко Борисов било похвалено, според "Труд", че "напоследък има напредък в сътрудничеството с други членки на ЕС за пресичане на престъпления с презграничен характер".

В техническата част обаче пише, че напредъкът - основно обмен на оперативни данни, е нищожен предвид мащаба на организираната престъпност.

"Тези групировки упражняват значително влияние върху българската икономика - годишният оборот на 12-те най-влиятелни криминални структури е 1,8 млрд. евро. Това ограничава конкуренцията и чуждите инвестиции и осигурява платформа за влияние върху политическите процеси и държавните институции", пишело още в доклада.

В него се съдържала похвала за множеството полицейски операции след идването на власт на ГЕРБ. Но

ЕК констатира, че многото арести не са довели до много дела.

Все пак се отбелязва, че организираната престъпност "бе здраво разклатена, ограничиха се проституцията, трафикът на хора и фалшификациите".

За всичко останало "присъдата" според оценките на "Труд" е осъдителна:

България инвестира много в подобряването на институционалната и правната рамка за борба с организираната престъпност след 2010 г., но резултатите са ограничени.

Утрояването на полицейските разследвания до 6000 през 2011 г. не води до убедителни резултати.

Слаба разкриваемост на поръчковите убийства.

Законови ограничения за ефективността на Специализирания наказателен съд и Специализираната прокуратура.

Програмата за защита на свидетели не дава резултати по важни дела.

Няма контрол на имуществото на висши държавни служители.

Само за 4 от общо 33 поръчкови убийства след 2006 г. са почнали съдебни дела. А от общо 77 "знакови" дела за организирана престъпност, които ЕК наблюдава, едва 16 са приключили с присъди. В 10 от тях всички или част от обвиняемите са оправдани.

В доклада се казва, че за слабите резултати според Брюксел вина носят и полицията, и прокуратурата, и съдилищата. Голям проблем са оценката и администрирането на доказателствения материал, многото непълни и слаби обвинителни актове, прекаленото уповаване върху косвени доказателства.

Документът посочва, че има случаи, когато назначаването на съдии от парламента и ВСС е било непрозрачно и помрачено от обвинения за политическо влияние.

В последния момент изглежда е бил добавен текст за уволнението на съдия Мирослава Тодорова от Висшия съдебен съвет (без да се споменава името й), като се посочва, че това е пример за непоследователност в дисциплинарната практика.

Друг проблем е голямата разлика в натовареността на съдилищата в София и в другите градове и забавянето на публикуване на мотивите за присъдите. По този начин, пише в доклада, много съдии се намират в техническо нарушение и могат да станат обект на субективно отношение.

След 2010 г. интензивността на борбата срещу организираната престъпност се е увеличила, полицията е поела по-активна роля,

пишело в доклада. Все още обаче липсвали убедителни резултати в справянето с този проблем в досъдебното и съдебното производство, все още има много нерешени и забавени случаи.

В документа се отбелязва създаването на специализирани структури в полицията, следствието и съда за борба с организираната престъпност, но досега те не са могли да докажат ефективността си. Специализираният съд, например, се е занимавал предимно с маловажни случаи, тъй като законите не му дават възможност да разглежда делата по приоритет.

Въпреки че след 2010 г. България инвестира много в подобряване на институционалната и законовата рамка за борба с организираната престъпност, резултатите са ограничени -  само няколко важни случая са завършили с присъди, в няколко случая обвиняемите са били признати за невинни, когато наличните доказателства са създали очакване за присъда.

Лоши са резултатите и в разкриването на поръчковите убийства,

смятат експертите на Европейската комисия. Посочва се и изчезването на братя Галеви след като получиха осъдителна присъда.

Дали този текст в черновата на сегашния доклад ще бъде одобрен от комисарите предстои да разберем в сряда, напомня кореспондентът на БНТ в Брюксел .
Коментари 164
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

164 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 1 час

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 4 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 5 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 7 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 7 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 8 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 8 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 8 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 8 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 9 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 10 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 10 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"