Пи итическите събития в България предизвикват дълбоките притеснения на Европейската комисия и, което е по-важно – на българските граждани.
Това се казва в позиция на ЕК относно събитията у нас от идването на власт на кабинета "Орешарски". Тя бе представена пред Европарламента от зам.-председателя на ЕК Вивиан Рединг, която отговаря за ресора правосъдие и вътрешни работи.
Евродепутатите се захванаха с България след разгорещен дебат за демокрацията в Унгария и предложения за замразяване на членството й.
И двата дебата се превърнаха в схватка между леви и десни формации в Европарламента, предаде Би Ти Ви.
Отбелязвайки поляризираната политическа ситуация, Рединг призова българските партии да постигнат консенсус за стабилността на страната.
"Протестните демонстрации в България са ярка илюстрация на необходимостта от реформи и разкриват опасенията на гражданите относно силата на закона", се посочва в позицията на ЕК.
Брюксел отправи остри критики спрямо България заради противоречивото и прибързано назначение на Делян Пеевски за председател на ДАНС, предаде Агенция "Фокус".
"ЕК приветства спешното оттегляне на спорната кандидатура
, но подчертава, че в бъдеще е необходим коренно различен подход към назначенията на ключови постове – отворен, прозрачен и с оглед на качествата на кандидатите", категорична бе Вивиан Рединг.
България трябва да продължи по пътя на реформите и сега е моментът да положи големи усилия в секторите на съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност, подчертава още Еврокомисията.
Като подходяща мярка в тази връзка се посочва Механизмът за сътрудничество и проверка, който остава в сила, както обяви президентът на ЕК Жозе Мануел Барозу след срещата си с българския премиер Пламен Орешарски преди две седмици.
"Европейската комисия решително ще съблюдава европейското законодателство да се спазва стриктно от всички държави членки и без колебание ще използва всички инструменти, с които разполага", продължи зам.-председателят на ЕК.
"Комисията ще продължи да наблюдава развитието на събитията в България и ако има правонарушения на европейското право и риск за нарушаване на европейските ценности, ще взема отношение и ще се намесва", заяви в заключение Рединг.
Искаме нови избори в България, заяви Манфред Вебер, евродепутат от Групата на ЕНП,
към която принадлежи българската ГЕРБ, в ЕП, на дебата за ситуацията в България в Европейския парламент в Страсбург.
Евродепутатът Вебер от Групата на ЕНП започна изказването си с това, какво се случва в България, пари ли са дадени, постове ли са обещани, попита Вебер. Още първите решения на това правителство са доста обезпокояващи, каза още той и допълни, че десетки хиляди граждани протестират по улиците за случващото се в страната.
"Това не е добър признак за демокрацията и върховенството в закона. Надявам се, че Вивиан Рединг, заместник-председателят на ЕК, ще продължат да следят случващото се в България. ЕНП ще направи всичко възможно върховенството на закона да се върне в България. Искаме нови избори. Борисов трябваше да стане министър-председател. Вместо това социалистите сключиха договор с дявола", категоричен бе Вебер.
Евродепутатът Илияна Йотова отговори на Манфред Вебер от ЕНП: Страдате от особен вид раздвоение. Преди малко в дебата за Унгария защитавахте едни принципи, сега за България сте на други принципи. С какво право точно вие ще се обявявате против законно избраното българско правителство, волята на българския народ, и ще искате предсрочни избори? Аз искам ли предсрочни избори в Германия", попита Илияна Йотова.
Ролята на партия "Атака" също бе обсъдена от евродепутатите.
Евгени Кирилов от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент каза: "Досега "Атака" не е гласувала за нас; откога регистрацията в парламента се приема за подкрепа. ГЕРБ вече един месец не е в този парламент".
Филиз Хюсменова от АЛДЕ заяви, че "партия "Атака" не подкрепя това правителство, тя не е в коалиция с партията мандатоносител, нито с ДПС. Първият български политик, който разчиташе на подкрепата на "Атака", беше Бойко Борисов, тогава ЕНП не изрази неодобрението си".
Евродепутатът Маруся Любчева заяви: "Г-н Вебер определя, че Борисов трябва да бъде премиер на България. Нито една партия обаче не желае да говори с ГЕРБ".
Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев пък отвърна: "Народът в България за щастие вас не ви иска и не гласува, за да има правителство на БСП и ДПС, което да се поддържа от "Атака”. Евродепутатът Метин Казак добави: "Две години правителството на Бойко Борисов се ползваше с подкрепата на "Атака". Тогава това нямаше значение за Европа – това не е ли двоен аршин".
ЕК е дълбоко притеснена от политическите събития в България
Комисията приветства спешното оттегляне на спорната кандидатура на Пеевски, но подчерта, че в бъдеще е необходим коренно различен подход към назначенията на ключови постове
2 юли 2013, 19:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!