Европейската Комисия (ЕК) официално е поискала от България повече информация за изнесените в последните дни записи на разговори между високопоставени политически фигури, съобщи говорителят на комисията Марк Грей, цитиран от БНР.
По-рано днес журналисти от в. "Галерия" огласиха записи на разговори на премиера Бойко Борисов и шефа на митниците Ваньо Танов. По повод обвиненията, че е уличен в покровителстване на контрабанда, премиерът заяви пред парламента, че президентът Първанов му се е обадил и че записът е манипулиран.
"Нека да е ясно едно - това е вътрешен въпрос, с който трябва да се занимае българската прокуратура. Тя първо трябва да установи дали записите са направени законно или не.
Въпросът, който трябва да бъде зададен, е дали е имало дадено одобрение от съдия за записването на тези разговори. След това вече прокуратурата трябва да реши дали има данни за криминален случай, който трябва да бъде придвижен напред.
Ние засега няма да коментираме този въпрос, но имайки предвид твърденията, които се правят, искаме българските власти да ни предоставят повече информация за тези случаи", каза говорителят на Еврокомисията, като засега не се ангажира с коментар дали този скандал ще намери място в междинния доклад за правосъдието и вътрешните работи, който трябва да излезе през февруари.
"Както знаете, следим отблизо развитията в ДАНС и именно в този контекст искаме повече информация по тези случаи. Искаме да установим фактите - нека първо направим това, а после ще видим какви ще са следващите ни стъпки.
Засега не мога да дам индикации дали докладът ще се занимава с тези въпроси - знаете обаче, че в тези доклади винаги се занимаваме с дейността на ДАНС и този път също ще е така", допълни Марк Грей.
Записите от огласените днес разговори между Бойко Борисов и Ваньо Танов вече са в прокуратурата
и са приобщени към започналото производство още при първите изнесени записи - между Ваньо Танов, министър Симеон Дянков и заместникът му Владислав Горанов, съобщиха от прокуратурата.
По-рано днес депутатът от СДС Йордан Бакалов каза за БТА, че разрешението за подслушването на шефа на митниците Ваньо Танов е дадено от председател на софийски съд. Бакалов твърди, че този, който е дал разрешението за подслушване е бил избран за председател на "голям съд".
Бившият председател на СГС Георги Колев, който бе избран за председател на ВАС, нито потвърди, нито отрече за БТА изнесената информация, че той е дал разрешение за подслушване.
Колев заяви, че няма да коментира нищо, което е свързано с класифицирана информация.
От два независими един от друг източници в съдебната палата БТА научи, че искането за подслушването на Танов е направено от прокурора от Софийската градска прокуратура Пламен Георгиев. По производството е работено от спецекипите, които бяха създадени след подписано споразумение между ДАНС, МВР и прокуратурата.
Говорителят на главния прокурор Стелиана Кожухарова заяви, че за поискани специални разузнавателни средства няма бъде да огласявана информация, както и за това кой ги е поискал, и по отношение на кого да бъдат приложени. Това би значело да спрем да работим, бяха думите на Кожухарова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!