Д ържавата ще се опита да придобие основен дял от русенския оръжеен завод "Дунарит". Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов на специален брифинг днес.
„В момента работим за изкупуване на всички кредити на дружеството, с цел да не се поиска процедура по несъстоятелност или да не се започне продажба на активи на „Дунарит“, което би довело до сътресение“, поясни икономическият министър.
Стотици на протест в защита на оръжеен завод, министър отрече за атака на Пеевски
Взимат лиценза на "Дунарит", работниците ще протестират
"Основната цел е запазване на работата на дружеството и запазване на работниците, което гарантирам, че ще се случи", заяви още Караниколов. Стойността на дълговете, които държавата иска да финансира е 67 милиона лева.
Заводът край Русе е едно от най-големите предприятия в българския военнопромишлен комплекс и реализира поръчки за десетки милиони долари. В него работят около 1300 души.
През това лято обаче производствения лиценз на "Дунарит" беше отнет
заради обвинения срещу трима души в борда му, че са източвали предприятието в полза на бившия банкер Цветан Василев.
Същевременно съдът отказва да впише собствеността на оръжейният бизнесмен Емилиян Гебрев, който в края на миналата година придоби основна част от "Дунарит" и поиска увеличаване на капитала на дружеството. Причината е, че купените от него акции са на фирма "Кемира", която е част от разследването срещу Василев.
През последните седмици държавата отне лицензът за търговия на основните заводи за боеприпаси на Гебрев - ЕМКО. Причината са проблеми в производствения процес, които застрашават безопасността на работниците и близкия град Трявна.
Някои медии спекулираха, че цялата сага около оръжейните предприятия се дължи на желанието на депутата от ДПС Делян Пеевски да придобие собствеността им.
В едно от редките си публични изявления, Пеевски отрече да е свързан с предполагаема държавна атака срещу заводите.
"Нямам, никога не съм имал и няма да имам и в бъдеще, нищо общо с дружества от военната индустрия,
включително с горепосочените", заяви депутатът и изтъкна, че спекулациите отклоняват вниманието от продължаващото разграбване на активите на КТБ.
Министърът на икономиката Емил Караниколов, който твърди, че не познава Пеевски, също обяви, че действията срещу "Дунарит" и "ЕМКО" са свързани единствено със спазването на законите и правилата за безопасност при такова производство.
„Това не е национализация, говорим за пазарен принцип и процедура“,
уточни Караниколов за новия план на държавата да придобие русенския завод.
„Ще направим всичко възможно да придобием дружеството, но има процедури, на които всеки може да се яви и да го закупи. Въпросът е да гарантираме бъдещето му", каза още Караниколов и допълни, че министерството на икономиката може да даде такива гаранции за оптимизация и запазване на персонала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!