Бг гария и Русия са снабдявали Словения с оръжие в нарушение на ембаргото на ООН в началото на 90-те години при войната в бивша Югославия.
България е изпращала кораби с оръжие, а Русия е снабдявала Словения с ракети, които са били използвани в сблъсъците с югославската армия на Слободан Милошевич, твърдят двама словенски журналисти, цитирани от сръбския в. "Данас".
Според проучване на Блаж Згага и Матей Шурц, публикувано в тяхната трилогия "В името на държавата", когато югославският военен флот блокирал хърватските пристанища през есента на 1991 г., хиляди тонове оръжие и боеприпаси пристигнали в словенското пристанище Копер и веднага с камиони били доставени в Хърватия и Босна и Херцеговина с помощта на тайните служби на тези държави.
Между юни 1991 и февруари 1992 г. в Копер са пристигнали най-малко 20 кораба с оръжие, като най-големите пратки били от България, Полша, Украйна и Румъния.
От България оръжието било изпращано от държавната фирма Кинтекс, казва за "Данас" Блаж Згага.
По това време у нас управлява правителството на Димитър Попов (от 20.12.1990 г. до 8.11.1991) с военен министър генерал Йордан Мутафчиев, който е заемал този пост и в предишното правителство на Андрей Луканов.
След изборите на 13 октомври, от 8 ноември 1991 г. до 28 окстомври 1992 г. на власт е правителството на СДС с премиер на Филип Димитров. Военни министри в този кабинет бяха Димитър Луджев, до май 1992 г., и Александър Сталийски.
През цялото време шеф на "Кинтекс" неизменно е Антон Салджийски.
Русия пък по време на ембаргото на ООН продала на Словения стотици ракети SА-16 и АТ-4, за които Любляна платила над 30 милиона долара.
В книгата двамата автори пишат и за продажба на боеприпаси и мини от военни складове на югославската армия, завладени от Словенската териториална отбрана или изоставени от армията след изтеглянето й от Словения през октомври 1991 г.
Словения продала тонове военни резерви на Хърватия и Босна и Херцеговина за десетки милиони германски марки и долари в брой, които били прибрани от министерството на отбраната, ръководено тогава от Янез Янша.
Двамата журналисти твърдят, че словенците са продавали оръжие на Хърватия още през есента на 1990 г., въпреки че тогава държавата Югославия още е съществувала официално, а словенските специални служби са тренирали над 500 босненски мюсюлмани и са им продавали оръжие по "лихварски" цени. Имало случаи, когато вземали парите, а не доставяли договореното оръжие.
Згага изтъква, че по време на войните в Югославия търговците на оръжие са спечелили огромни суми пари, а по-късно са се превърнали в политически елит и са продължили неморалната си дейност във всички сегменти на обществото.
Тези неща обаче бяха публикувани още през 2008 г. от германския разследващ журналист Юрген Рот (juergen-roth.com) в книгата му "Новите български демони": "Българското държавно предприятие "Кинтекс", както твърдят
италианските служби за сигурност, и след края на Студената война
продължава да участва в същите престъпни сделки с наркотици и оръжие.
Доказателство за това е фактът, че през есента на 1992 г. "Кинтекс"
доставя руско оръжие за Босна, Херцеговина и Хърватска - общо 25 тона..."
Две български правителства нарушавали ембарго на ООН
България е изпращала кораби с оръжие, а Русия е снабдявала Словения с ракети, които са били използвани във войните с югославската армия на Слободан Милошевич
5 април 2013, 16:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!