Земеделският министър Мирослав Найденов заяви днес, че трябват драконовски глоби за нарушения при производството и търговията с храни.
"След една година работа на Агенцията по храните установихме, че глобите са респектиращи, но не са достатъчни, трябва да са драконовски", каза министърът в интервю за БНТ.
Глобите ще бъдат вдигнати примерно от 500 лв. на 10 хил. лева, каза Найденов.
"Това, което откриваме в кухните на най-лъскавите ресторанти, в кухните на детските градини - храни с неизвестен произход или с изтекъл срок на годност, също и в курортите, това може да ни развали почивката или да развали имиджа на България", посочи той.
В. "Сега" пише днес за готвено сериозно повишаване на глобите с промени в Закона за храните. Предвижда се за използване на добавки, ароматизанти или разтворители, които не са разрешени или са значително по-високи от определените, да бъде налагана глоба до 1500 лв., вместо досегашните до 500 лв. Глобата скача до 2500 лв., ако нарушението е извършено повторно.
Три пъти се увеличава и санкцията за нарушения, свързани с рекламата и поставянето на етикети на храните. Те ще се наказват с до 3000 лв., вместо досегашните до 1000 лв.
Който произвежда или търгува храни в нерегистриран обект, ще се наказва с до 10 хил. лв. в зависимост от това дали нарушението е извършено за първи път. Досегашната санкция за подобно провинение, предвидена от Закона за храните, бе до 4500 лв.
Найденов съобщи, че ще бъде въведена още една забрана за продуктите, които съдържат палмово масло вместо мляко.
"След като въведохме стандарти за продуктите, например за сиренето, те започнаха да го наричат млечен продукт, а не сирене. Но ние ще забраним млечен продукт въобще да се казва така, ако не е млечен продукт, ако в него има палмови мазнини", обясни министърът. Аргументът му - палмовите мазнини са вредни за здравето и струват десетки пъти по-малко от млякото.
Години наред в обществото се говори за дървена мафия и ние вече трябва да го говорим открито,
каза земеделският министър. По повод обвиненията към него, че търговете на Стоковата борса са непрозрачни и се облагодетелстват определени фирми, Мирослав Найденов отговори, че той лично е сезирал Комисията по стокови борси и тържища и тя е установила, че нарушения няма.
Министърът обясни, че е имало много сигнали от граждани, че се краде дървесина и за това правителството е решило да се пресекат кражбите и да се сложи край на досегашната система - който добива дърва след това да може и да ги продава.
Имаме нов закон за горите и отделихме икономическата от контролната дейност в горите, посочи Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!