„Южен поток” за нас остава стратегически европейски проект, на който държим въпреки натиска на опозицията. Тези преговори ще продължат". Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев при дебатите по вота на недоверие към правителството за провал в областта на енергетиката.
„Годишната лихва по заема е намалена от 8% на 4,25%. БЕХ ЕАД ще може да задържа реално част от разпределените дивиденти още през 2018 г.”, заяви Стойнев. Той отчете и направеното през периода на управление на правителството. „Бе намалено с 50% задължението за изкупуване на студен резерв от производители на зелена енергия. С намалението от 1400 на 500 мегавата се спестиха на ЕСО 50 млн. лв. Експортната такса беше намалена от 34 лв. на 6,91 лв. на мегават час. БЕХ предостави парични заеми на НЕК в размер на 707 милиона лева и на ТЕЦ „Марица Изток”. Постигна се увеличаване на натоварването на производствените мощности на ТЕЦ „Марица Изток 2”, подчерта Стойнев.
Министърът каза, че преодоляването на негативните фактури, натрупани през изминалите години, не става за ден и два. Той добави, че се очаква изграждането на интерконекторната връзка с Турция през следващата година.
С прочитане на мотивите от страната на народния представител Делян Добрев, в парламента започнаха дебатите по внесения от ГЕРБ четвърти вот на недоверие срещу правителството на Пламен Орешарски - за провала в областта на енергетиката.
Присъстват вицепремиерите Даниела Бобева и Цветлин Йовчев и министрите на енергетиката и на финансите - Драгомир Стойнев и Петър Чобанов. По-късно се очаква в Народното събрание да дойде и министър-председателят Пламен Орешарски.
Депутатите удължиха работното си време до края на дебатите по вота на недоверие.
Правителството работи и постига резултати, независимо от атаките, отбеляза Стойнев и добави, че темата за енергийната политика е стратегическа за развитието на България и се нуждае от дългосрочност и максимален консенсус. Точно преди една година правителството започна работа. Първият документ, с който се запознах като министър на енергетиката беше документът на ЕК с анализ на натрупаните огромни и тежки проблеми в енергийния сектор и препоръки за реформирането му, отчете Стойнев.
Той се обърна към ГЕРБ с думите, че стратегията за енергийния сектор е готова. Желанието ми е това да не е поредната стратегия, която се изготвя, поредната 257-а стратегия и желанието ми още следващия месец тя да бъде предоставена на всички ПГ и да бъде обсъдена с тях, и да постигне консенсус, къй като енергетиката се нуждае от последователни политики.
Той отчете, че тази стратегия стъпва на четири основни стълба – либерализация на енергийния пазар и изпълнение на ангажиментите ни като страна-членка на ЕС. Второ – стабилизиране ключовите дружества в енергетиката и връщане на баланса в енергийната система. Трето – диверсификация на маршрутите и източниците на доставки. Четвърто – спиране на разпродажбата на българската енергетика. Енергетиката е част от националната сигурност, заяви Стойнев. Според него управлението на активите й и процесите в системата трябва да бъдат подчинени и на обществения интерес, освен на пазарни принципи.
Енергийната система на България се води към срив, дружествата в сектора са в изключително тежко финансово състояние
и огромна ликвидна криза, обобщи Делян Добрев обобщи мотивите за вота на недоверие.
ГЕРБ искат вот на недоверие и заради "груба политическа намеса" на държавата в работата на независимия регулаторен орган - ДКЕВР. Такива били и критиките от Брюксел. Бившите управляващи са констатирали също остро противопоставяне и сблъсък между България и Европейската комисия в т.ч. по "Южен поток", за намеса на държавата в спора между ДКЕВР и ЕРП-тата. ЕК стартира наказателна процедура заради нарушаване на европейски закони, подчерта в изложението си бившият енергиен министър Добрев.
Липсва визия, действия, експертен дефицит, печалбите на дружествата изчезнаха, загубите се увеличиха многократно - с милиарди за година, изброи той. Към това прибави липса на капиталови инвестиции, в същото време за 2013 г. и първите три месеца на т.г. междуфирмената задлъжнялост е надхвърлила 1 млрд лв. Раздуват се разходи, говори се за "екзотични разходи" като купуване на Химко-Враца с пари от енергетиката, аргументира се Добрев. По думите му,
намалената цена на тока също ще доведе до негативни последствия -
за пръв път енергийните дружества теглели кредити, за да плащат заплати. ГЕРБ предложи да се увеличи капиталът на НЕК, вместо да се дават заеми, направихме предложения за опрощаване на дивидентите, припомни депутатът.
Според бившите управляващи кабинетът "Орешарски" предприема целенасочени действия за загуба на арбитражното дело в Париж за АЕЦ "Белене". Липса на прозрачност при вземане на решения в енергетиката, според ГЕРБ, също са основание за вот на недоверие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!