ДПС започва консултации с опозиционните политически сили за подготовка и внасяне на вот на недоверие за цялостната политика на правителството на ГЕРБ, съобщи на пресконференция Лютви Местан, заместник на Ахмед Доган.
Местан очаква вотът да бъде разискван и гласуван през първата половина на декември. Тема щяла да бъде сгрешената философия на властта.
Според шефовете в ДПС прекият ефект от вота ще бъде изясняването на политическия статус и идентичност на политическите сили в парламента. Вотът ще оголи освен истините за управлението, и истините за онези партии, които заявяват, че не са в управлението. Време е всички партии, които заявяват, че са опозиция на днешното управление, да се опитат дапреодолеят усещането за двузначност в политическото си поведение, коментира Местан.
Вотът не може да не успее, заяви Местан. Твърдението си той обясни, с това, че "за успеха на един вот не се съди само по това дали правителството е паднало, или е оцеляло".
Затова една от целите била
"да се заяви алтернатива на това провалено управление".
"Това състояние, в което Бойко Борисов пребиваваше така комфортно, вече е минало, досега той консумираше меда, тази зима ще бъде зимата на жилото", допълни Местан.
Друг заместник-председател на ДПС - Христо Бисеров - отбеляза, че политическите сили, с чиято подкрепа Бойко Борисов състави кабинет, трябва да дадат ясен знак как оценяват управлението и собственото си поведение. Политическата логика в края на един мандат е опозицията да оцени цялостно управленческия мандат, обясни той.
Според някогашния главен секретар на СДС "провалът в управлението" бил достатъчно основание да се предполага, че в следващия парламент партията ГЕРБ нямало да бъде доминираща.
Правителството на ГЕРБ не се притеснява от поредния вот на недоверие.
Проблеми има, но те са в почти всички европейски държави - така вицепремиерът Цветан Цветанов коментира пред журналисти намерението на ДПС.
Това ще бъде добър информационен повод да запознаем опозицията с новия финансов програмен период 2014-2020 г., посочи Цветанов, уточнявайки, че не е видял мотивите за вота и не може да коментира дали има реални основания за него. Нека да го внесат, за да имаме добра дискусия, каза той.
Вицепремиерът напомни, че към 2009 г. всички оперативни програми от Европейския съюз за България бяха спрени. Към 2012 г. имаме чувствително увеличаване на усвоените пари по европейските програми, които стигнаха до всички общини и дадоха възможност за развитие на съответните региони, заяви той и добави, че в момента правителството се подготвя за преговори по новата финансова рамка, за да се възползва страната ни от "солидарността на ЕС".
Цветан Цветанов отбеляза като плюс за ГЕРБ и борбата с тежката престъпност, неутрализирането на организирани групи като "Килърите", "Наглите", "Октопода" и др.
Стараем се със законови промени да подобрим действията на съдебната и на правоохранителната система, посочи вицепремиерът.
На отправените днес от председателя на БСП Сергей Станишев обвинения, че ГЕРБ прокарва интересите на управляващите в Българската православна църква, Цветанов отговори: "Това е толкова несериозно, че не се нуждае от коментар."
"Смятам, че Станишев трябва да си припомни какво правеше неговият баща през комунизма", продължи той.
От началото на своя мандат, правителството на ГЕРБ с министър-председател Бойко Борисов оцеля при три вота на недоверие, внесени от БСП и ДПС - през октомври 2010 г., през юни и през юли 2011 г.
В началото на април т.г. БСП и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спряния проекта за АЕЦ "Белене", но по-късно от "Атака" оттеглиха подписите си и вотът не се състоя.
През януари 2011 г. правителството получи поискания от Народното събрание вот на доверие. Тогава от гласувалите 214 народни представители 140 подкрепиха правителството, 60 бяха против, а 14 се въздържаха.
ДПС пак ще внася вот на недоверие
Л. Местан: За успеха на един вот не се съди само по това дали правителството е паднало, или е оцеляло...
13 ноември 2012, 16:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!