И зборният кодекс и скрепената в него методика за изчисление на мандатите определят разпределението на гласовете за съответната политическа сила, без възможност за субективна преценка.
Това заявяват от ДПС по повод протестите срещу избрани депутати с листите на ДПС със сравнително малко на брой гласове, какъвто е случаят в Кюстендил, Габрово и Ямбол.
Предизборният щаб на ДПС припомня, че този феномен не се отнася само до ДПС.
От централата на движението напомнят, че такива примери има във Видин, където АБВ реализира мандат с 1272 гласа, а в Смолян – с 1260.
От ДПС посочват и друг пример – "Атака" получава мандат в Силистра с 1425 гласа, където БСП с 8015 гласа няма мандат. Това става при положение, че средна "цена на мандата" е 13 679 гласа.
"Защо при това положение не е проблем мандатът на "Атака" в Силистра, а е проблем мандатът на Четин Казак в Габрово? Защо не е проблем и мандатът на АБВ във Видин и Смолян, а е проблем мандатът на Илия Илиев в Ямбол или Александър Методиев в Кюстендил?", заявяват от ДПС.
"ГЕРБ ще протестират пред ЦИК заради резултатите в Ямбол, тъй като те са получили един мандат с 18 647 гласа, а БСП с 13 834 гласа получава 2 мандата. ДПС получава мандат с 3723 гласа. За сравнение, на парламентарните избори миналата година в Хасково ДПС получи един мандат с вота на близо 20 000 избиратели и един във Видин с по-малко от 500 гласа. Това предизвика недоволство на нашите избиратели, но нашата политическа култура не позволи да възразим срещу Изборния кодекс", пишат от ДПС.
Те уточняват, че в сравнение с предишните парламентарни избори ДПС не увеличава броя на получените гласове от чужбина. Тези факти би трябвало да са достатъчни, за да стане ясно, че разпределението на мандатите е съгласно методиката, основана на разпоредби в Избирателния кодекс и вследствие на приетата с него формула на Хеър – Ниймайер за математическо изчисляване на мандатите, посочват от партията.
ДПС припомня също, че тази методика е възприета въз основа на гласувания и приет с решение на Народното събрание Изборен кодекс с автор тогавашния депутат от 41-то НС от ГЕРБ Искра Фидосова. Този кодекс и методика бяха "доразвити и затвърдени" от БСП (Мая Манолова) в 42-рото НС, припомнят от партията на Местан.
Ние от ДПС сме предупреждавали последователно и в двата парламента за рисковете на тази методика за изчисляване и разпределение на мандатите, затова не разбираме този вой от представители на ГЕРБ и БСП срещу собственото им творение, пишат от ДПС. Тези реакции са насочени срещу собствения им закон, а оттам – и срещу принципите на правовата държава, добавят от там.
"Що се отнася до останалите аспекти на реакциите в Кюстендил, Габрово, Ямбол, които визират етническата принадлежност на избраните народни представители с наши листи, на 13 октомври, председателят на ДПС Лютви Местан ще обяви официалната позиция на движението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!