П редстои диалог с Европейската комисия и официални отговори от наша страна, като оставам със сериозна надежда, че няма сериозни нарушения на европейското законодателство по отношение на проекта "Южен поток". Това каза министър-председателят Пламен Орешарски на изслушване в парламента за последните действия на правителството по проекта „Южен поток”..
Аз съм убеден, че както българските власти в предходния мандат, които са работили по този проект, така и настоящите са изпълнили изискванията на европейското законодателство, посочи той.
„На база на уведомително писмо на ЕК, което призовава българските власти да се прекратят всички процедури, съм издал разпореждания на всички участници, без решение на Министерски съвет – МС не е страна по практическите действия на изграждането, а страна е Българският енергиен холдинг. Министърът на икономиката и енергетиката от юридическа гледна точка е издал разпорежданията. Договор за изпълнение има, той е договор между търговски участници и аз не бих могъл да оповестя каквото и да е от неговото съдържание без съгласие и на двете страни. в изпълнението на този договор са необходими допълнителни процедури, които на този етап са спрени”, добави премиерът.
„В момента сме в юридическа процедура и тя започва с уведомително писмо. Българската страна не може да не се съобрази с техните изисквания за информация, както и с призива да се прекрати до изясняване”, посочи той.
Във връзка със срещата на премиера с американски сенатори, Орешарски обясни: „По време на срещата бяха разисквани много широк кръг въпроси. Една от темите бе за енергийната сигурност на региона. Беше естествено на брифинга след срещата да спомена как е протекла срещата и какви въпроси са обсъдени”.
България има един месец да изчисти съмненията на ЕК за "Южен поток", до 4 юли трябва да сме готови.
Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев при изслушването му в парламента. По думите му българският данъкоплатец няма да плати нито лев за изграждането на "Южен поток".
"Проектът „Южен поток” е необратим, тъй като той е стратегически за държавата, и геостратегически за региона, посочи министърът. По думите му, той е важен и за други държави-членки на ЕС, през които ще премине този газопровод – Италия, Австрия, Словения, Унгария, Гърция и Хърватия. „На това се базираше и моето мнение, че проектът е необратим”, каза още Стойнев.
„В момента съмненията на ЕК са насочени към междуправителственото споразумение, подписано през 2008 г. и към начина, по който е създадена през 2011 г. проектната компания",заяви Стойнев и допълни, че че има писмо от Изпълнителната агенция за обществените поръчки, в което се казва, че компанията не е заявител по Закона за обществените поръчки. "Този търг е направен по начина, по който вие сте избрали и проектант. Ако вие сте сбъркали, сбъркали сме и ние", категоричен бе Стойнев.
Той каза още, че проектната компания е създадена по времето на ГЕРБ, не е създадена с търг или конкурс и точно за това питала Еврокомисията. Стойнев заяви, че срокът за отговор на ЕК е по съкратената процедура и страната разполага с един месец, за да отговори. "Част от отговорите вече са изпратени, а до 29 юни Съветът по европейските въпроси трябва да приеме всички отговори и да бъдат изпратени до Брюксел", каза още Стойнев.
По думите на Стойнев сегашните управляващи защитават стари правителства. "Тук включваме и Тройната коалиция, и правителството на ГЕРБ. Документите, които съм изискал от проектната компания показват, че може би ние вървим по правилния път", подчерта Драгомир Стойнев и допълни, че от създаването на проектната компания са похарчени общо 23 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!