Пв вителството на Пламен Орешарски потвърди необходимостта парламентът да приеме четири акта, разгледани от предишния Министерски съвет и внесени в 41-ото Народно събрание, съобщи пресслужбата на кабинета.
Документите не са били включени в дневния ред на Народното събрание поради предсрочното му разпускане.
Първият от тях е свързан с предложение до парламента за вземане на акт от Препоръка номер 202 на Международната организация на труда(/МОТ) относно
минимума на социална защита.
В него се дефинира понятието "минимум на социална защита" и се предоставят насоки за страните членки за създаване и поддържането й в рамките на стратегии за разширяване на общественото осигуряване.
Съгласно разпоредбите на Препоръката, държавите-членки на МОТ следва да предоставят гаранции в националното законодателство за основно социално осигуряване за всички възрастни и деца. При определянето на границите му те трябва да гарантират, че лицата, нуждаещи се от здравни грижи, не срещат трудности и че основният гарантиран доход позволява достоен живот.
За тази цел се предвижда съчетаването на превантивни, насърчителни и активни мерки, обезщетения и социални услуги.
Вторият документ е
проектът на закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс.
С него в законодателството се въвеждат изискванията на Директива 2011/36/ЕС относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него.
В голямата си част постановките в директивата съществуват в българското законодателство. Новите текстове са свързани с изрично записване на изискването компетентните национални органи да не провеждат наказателно преследване или да не налагат наказание на жертвите на трафик, когато те са били принудени да извършат престъпление като пряко следствие от обстоятелството, че са били обект на трафик на хора.
Тази норма се въвежда, защото макар съдебната практика да приема, че едно престъпление не е виновно извършено, ако е извършено под въздействието на принуда,тя няма задължителен характер за всички органи с компетентност в наказателното производство, както изисква директивата.
С проекта на закона за изменение и допълнение на НК са предложени и допълнения в съставите на престъплението трафик на хора - просията се добавя като самостоятелна съставомерна цел на трафика и се предвижда наказателна отговорност в случаите, когато трафикът на хора е извършен от длъжностно лице при изпълнение на служебните му задължения.
Не по-малко важна част от допълненията не са изискване на Директивата, но са предизвикани от набиращото все по-широки мащаби явление да се трафикират хора за отнемане на клетки и телесни течности, се отбелязва в прессъобщението.
Доколкото степента на обществена опасност на това явление е безспорна, проектът предлага разширяване на приложното поле на престъплението трафик на хора чрез предвиждане в НК и на случаите, когато хората са трафикирани за отнемане на тъкан, телесна течност или клетка от пострадалия.
Третият акт, останал от предишното правителство, е
законопроектът за изменение и допълнение на Закона за дейностите по предоставяне на услуги.
С промените в него се предвижда механизъм за контрол на процеса по въвеждане на нови нормативни изисквания относно достъпа до упражняването на дейности по предоставяне на услуги. Компетентните органи са длъжни да мотивират въвеждането на изисквания спрямо доставчиците на услуги, както и да посочат съответствието им с принципите на свободата на установяване и свободното предоставяне на услуги.
В съответствие с европейските изисквания се гарантира, че лицата, които са законно установени в друга държава-членка и са придобили право да упражняват конкретна дейност, могат свободно да предоставят услуги временно или еднократно на територията на България.
Предлаганите изменения и допълнения са във връзка с препоръки на ЕК относно прилагането на Директивата за услугите на вътрешния пазар.
Четвъртият акт е свързан с предложение до Народното събрание да ратифицира измененията и допълненията в Споразумението за предоставяне на безвъзмездна помощ по програмата "Укрепване на националната програма по туберкулоза в България" между Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария и Министерството на здравеопазването на България.
Общият размер на одобрената сума от Фонда, която страната може да получи през втората Фаза от изпълнението на Програмата за периода 2012-2015 г. е 4 440 211 евро.
Документи от старото правителство чакат в парламента
Четири важни документа не са били включени в дневния ред на 41-то Народно събрание поради предсрочното му разпускане
19 юни 2013, 17:43
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!