Здравният министър Десислава Атанасова обяви от трибуната на Народното събрание, че ще даде на прокуратурата доклада на временната парламентарна комисия за поскъпването на лекарствата у нас.
Според доклада, който днес бе обсъден от депутатите, причините за поскъпването на лекарствата са липсата на глобална визия в лекарствената политика, както и хаотичната и "догонваща" нормативна уредба.
Министър Атанасова призна, че има забавяне с 10 месеца в подзаконовата уредба, свързана с възможността за договаряне на отстъпки в цените, както и част от констатациите не са приятни за управляващите.
Тя обаче заяви, че е очаквала обективен дебат в пленарната зала и предложения как да се върви напред.
Народното събрание реши копие от документа да бъде дадено на Министерството на здравеопазването (МЗ) и НЗОК - за запознаване с препоръките за предприемане на необходимите мерки и действия.
Атанасова обяви, че ще изпрати доклада в прокуратурата, въпреки че мнозинството отхвърли предложението на левицата за това.
След изказването на министъра от ГЕРБ заявиха, че това е доказателство как управляващите не "разтварят чадър" над никого и не капитализират грешките на предишните правителства.
Въпреки че признаха добрата работа на експертите от комисията, от левицата и ДПС обявиха, че докладът е осакатен, "замитащ" фактите.
Според тях той не дава отговори с колко милиони са ощетени бюджетите на МЗ и НЗОК, гражданите, и освен това не посочва кои са виновните.
Депутатите от Синята коалиция (СК) първи обявиха, че ще го изпратят в прокуратурата.
В документа комисията констатира, че има действия или бездействия, довели до значителна загуба на обществен ресурс, а нестабилността на законодателството, в т.ч. несъвършенствата на нормативната регулация, създават непредсказуема бизнес среда и дори "набиране на скорост" на сивите икономически практики, обясни Ваньо Шарков.
Оттук нататък, добави той, други органи трябва да поемат действия по отношение на фактите, установени в доклада.
По думите му е тежка оценката за липса на глобална визия в лекарствената политика. А по отношение на нормативната уредба, която догонва отрицателните практики, ние можем само да изкажем съмнение, че е в полза на търговците на лекарства, допълни депутатът. И попита в чий интерес вече осем месеца няма кой да напише необходимите нормативни актове.
Нигяр Джафер от ДПС отбеляза, че комисията не е стигнала до края да каже колко са щетите, нанесени на здравеопазването.
Липсата на посока и цел доведоха нещата дотук, коментира тя.
Джафер обясни, че в момента здравеопазването у нас е постфактум: има смърт на пациенти - създава се анкетна комисия, има закрити болници - търси се решение на въпроса, лекари напускат - започваме да мислим какво да се прави.
Мая Манолова (Коалиция за България) настоя докладът, освен на НЗОК и МЗ, да бъде изпратен на прокуратурата и на комисията по корупция на Яне Янев. Политическата отговорност не стига, трябва да се носи наказателна, категорична е тя.
Манолова обвини парламентарното мнозинство, че създава комисии на килограм. Тя направи ценови паралел на медикаментите при тройната коалиция и при ГЕРБ.
Според цитираните от нея данни при тройната коалиция цените на лекарствата в 92% от случаите са се понижили, докато при ГЕРБ са скочили около 400%.
"Изводът след доклада е, че българите ще пият една студена вода със скъпите лекарства, защото няма политическа воля да се намалят цените", заяви Павел Шопов от "Атака".
Председателят на здравната комисия Даниела Дариткова (ГЕРБ) отговори, че въпреки противоречивите интерпретации на фактите в доклада от опозицията, е ясно, че комисията си е свършила съвестно работата, което, на свой ред, потвърждавало обещанието на управляващите да не "покриват" обстоятелства от обществен интерес.
Тя се върна назад през 2006-2009 г. към одита на Сметната палата във връзка с пренасочване на пари за лекарства на онкоболни към МЗ за заплати.
Тогава има заведени 16 дела срещу министерството от граждани, които не са получили медикаменти, 56 процента от протоколите за рак на гърдата са забавени, цитира фактите тя. И заяви, че ГЕРБ не бяга от отговорност и не търси капитализация на грешките от предишни управления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!