Ео опейската комисия продължава мониторинга върху България
и Румъния в правосъдието и вътрешните работи и не налага
предпазна клауза на двете страни.
Това стана известно, след като днес бяха разгласени
редовните доклади за България и Румъния, подготвени в изпълнение
на наложения от Европейската комисия механизъм за
сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и
вътрешните работи. (пълният текст на доклада на europe.bg)
Следващото лято ще бъдат подготвени и представени нови
доклади по механизма за сътрудничество, заяви ръководителят
на Групата говорители на Европейската комисия Йоханес
Лайтенбергер, който разгласи съдържанието на докладите.
Документите бяха изготвени от експерти в службата на
генералния секретар на Европейската комисия, на
зам.-председателя на комисията Жак Баро, отговарящ за
правосъдието, свободата и сигурността. Съдействие е оказала и
Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).
В доклада за България се посочва, че
корупцията по високите места и организираната престъпност
са особено сериозен проблем пред страната ни.
Отбелязва се също, че убийствата на обществени места в България продължават, че известни престъпници или не са съдени, или получават леки присъди, или намират начини въобще да не стигнат до затвора.
Други критики са свързани с реформата в съдебната система, с Наказателния кодекс и с Наказателно-процесуалния кодекс. На критика е подложен и Висшият съдебен съвет заради кадровата му политика. Настоява се българските съдилища да публикуват решенията си в интернет.
Предлага се на Комисията за изземване на незаконно придобити доходи и имущества да бъдат дадени повече правомощия, да се разследва и наказва последователно прането на пари, да се засили борбата с корупцията в областта на здравеопазването и образованието.
Посочени са и някои постигнати резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност. Изтъква се също промяната към по-открит и честен подход от страна на българските власти през последната година.
В заключение се казва: "На техническо равнище са били предприети някои действия в отговор на препоръките, направени в доклада на Комисията от юли 2008 г. Даден бе тласък и първите резултати от него вече са налице. Нужни са обаче по-съществени резултати в разследването, съдебното преследване и произнасянето на присъди по дела за корупция по високите етажи и дела, свързани с организираната престъпност, за да се постигне трайна промяна в България.
Все още не е започнала задълбочена реформа на съдебната власт. За тази цел е необходим дългосрочен и категоричен политически ангажимент. Според Комисията механизмът действа като средство за подпомагане, което е необходимо да бъде запазено, докато тези реформи бъдат постигнати.
Затова Комисията ще направи оценка на по-нататъшния напредък през лятото на 2010 г".
ЕК продължава мониторинга и не налага предпазна клауза
Заключението: Все още не е започнала задълбочена реформа на съдебната власт, за тази цел е необходим дългосрочен и категоричен политически ангажимент
22 юли 2009, 15:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!