Ою юли 2009 г. насам в България се наблюдава силен устрем към реформи, се казва в заключението на доклада на Европейската комисията до Европейския парламент и до Съвета на Европа относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.
Страната прие подобрения в наказателните си процедури и успя да увеличи броя на повдигнатите обвинения за случаи на корупция по високите етажи или свързани с организираната престъпност, отчита документът (виж пълния текст на доклада на портала Europa.bg).
Не виждаме в този момент нужда да спираме европейски фондове за България и Румъния, коментира говорителят на ЕК Марк Грей на пресконференция по повод представянето на докладите за напредъка на двете държави в областта на вътрешните работи и правосъдието.
Според заключението на комисията за България обаче въпреки напредъка
случаите, приключили в съда, са прекалено малко
ЕК препоръчва да се подобри професионалната практика на полицията, прокуратурата и съдилищата, за което според експертите е необходимо "външно съдействие".
Други съвети са съдебната власт да поема инициативата по-често и да проявява по-силно чувство на отговорност, а публичните средства да бъдат по-добре защитени срещу измами и конфликт на интереси.
Новата стратегия на България за реформа на съдебната власт, която правителството одобри на 23 юни, е доказателство за политическата решимост да се осъществи задълбочена промяна в тази област, отчита докладът.
В стратегията се посочват настоящите недостатъци, които страната трябва да определи за национален приоритет и които според експертите могат да се преодолеят само със съвместните усилия на политическите кръгове, съдебната власт и българското общество.
ЕК припомня препоръките от юли 2009 г., които все още не са изпълнени,
и по-точно препоръката всички съдилища да публикуват решенията си онлайн.
България е приканена да приеме и внесе промени в Закона за съдебната власт, целящи подобряване на обучението, оценяването и назначаването на кадри в съдебната система, и да подобри отчетността и ефективността на Висшия съдебен съвет.
Наложително е да се подобри и съдебната практика в прокуратурата и съдилищата, като се извърши подробен анализ на недостатъците в сътрудничество с чуждестранни експерти.
Друга препоръка в тази област е да продължи работата по изготвянето на нов Наказателен кодекс с оглед на новата концепция за наказателна политика, приета от правителството на 23 юни 2010 г.
По отношение на борбата с организираната престъпност препоръките също са три: да се увеличи капацитетът на съвместните екипи по организираната престъпност, да се разширят правомощията им, в които да бъдат включени всички случаи, свързани с организираната престъпност, и да се приобщи Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Трябва да продължи реформата на полицията
и да се доусъвършенства законодателството за отнемане на имущество, като се следват принципът на гражданска конфискация, която не се основава на присъда, и препоръките на Венецианската комисия към Съвета на Европа, се казва в докладът.
При борбата с корупцията от ЕК препоръчват да се подобри съдебната практика по дела за измами и корупция по високите етажи в съответствие с най-добрите практики в другите държави членки.
България е призована да прилага по-строго правните възможности за задържане, когато става въпрос за тежки престъпления, както и да обмисли възможността за по-добра защита на свидетелите.
Препоръчва се и да се укрепи Законът за предотвратяване на конфликт на интереси. Трябва да се извършва и постоянна оценка на риска във връзка с прилагането на законодателството за обществените поръчки и да се възприеме деен и насочен към резултатите подход по отношение на дейностите за предотвратяване и контрол, се казва в документа.
Последната препоръка към България гласи, че трябва да се насърчава сътрудничеството между органите, които възлагат обществени поръчки, при групирането на търгове, като целта е да се обединят експертни знания и да се постигнат икономии.
Според доклада България е установила ново партньорство с ЕК и е подобрила качеството на информацията относно напредъка по механизма за сътрудничество и проверка. Комисията ще продължи да подкрепя страната в постигането на по-нататъшен напредък и ще публикува следващата си оценка през лятото на 2011 г.
Докладът на ЕК отчете силен устрем към реформи
Не виждаме в този момент нужда да спираме европейски фондове за България и Румъния, коментира говорителят на ЕК Марк Грей
20 юли 2010, 14:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!