Контекстът на изказването ми в с. Кочан, община Сатовча, бе взаимодействието между местната власт в лицето на кмета с парламента и със съответните министерства и депутатите като медиатори.
Това заяви днес в Добрич Ахмед Доган, по повод предизвикалото скандал негово изказване на среща с избиратели в с. Кочан, че той е инструментът на властта, който разпределя порциите в държавата.
Наложи се да обясня какви са правомощията на народния представител – ясно е, че той може само да лобира за отпускането на субсидии и средства от еврофондовете, но няма власт да ги отпуска.
Темата бе как се реализира връзката на една партия, която е в управлението и има три министерства с общинския кмет.
Естествено, че лидерът на партията има изключително голяма роля.
Той трябва да съблюдава за справедливото разпределение на средствата, за редуциране на проектите от гледна точка на ефективно инвестиране в съответната община, каза Доган.
В България кметовете в стремежа си да имат лично политическо пространство приписват всичко направено на себе си.
Понеже в Сатовча въпросът бе много актуален, се наложи да обясня самата технология на властта – че кметът няма други компетенции, освен да предложи проекта.
Останалото зависи от съответните министерства, а те пък зависят от мен.
"Затова съм лидер и основната отговорност е моя. Това е технологията на властта и който не я разбира, а търси подводни камъни, значи не е готов да управлява.
Когато имаш дефицит на идеи, когато не си осъзнал приоритетите и не разполагаш с концепция за управление и то в условия на криза и се хващаш на една обикновена обяснителна схема, значи не просто не си в час, а си много зле", категоричен бе Доган.
Мажоритарният кандидат на БСП е известна личност, има и парламентарна практика, добър юрист е, запознат е с цялата административна технология на властта, нормално е там да има предпочитания от нашите избиратели, каза Ахмед Доган в отговор на въпроса ще подкрепи ли ДПС някой от мажоритарните кандидати след като не издигна собствен в Добричка област.
За ДПС е важно да бъде политически фактор, независимо дали ще сме в управлението или в опозиция,
каза още Доган.
За нас не е важно да бъдем на всяка цена във властта. Страната ще има правителство. Самата криза предполага следващият кабинет да бъде предимно центристки с лек консервативен уклон, прогнозира лидерът на ДПС.
Стратегията на правителството трябва да бъде наблюдение на финансовата стабилност, гарантиране на инвестиционната политика, защита на спестяванията.
Трудно могат да се правят либерални стратегии по време на криза.
Естествено е, че ще има по-спешни мерки и по-консервативна политика – това се прави и в ЕС.
Без нас трудно може да има силна опозиция и силно правителство, стабилна държава, заяви в заключение лидерът на ДПС.
Въпросите за отношенията вътре в ДПС би трябвало да отправите не към мен,
а към лидера на ДПС, ние сме конкуренти с всички останали партии в тези избори, в това число и с ДПС, коментира за Агенция "Фокус" лидерът на БСП и премиер Сергей Станишев, помолен за коментар на изказването на Доган в с. Кочан.
"Що се отнася до различните партии в политиката - всеки трябва да носи отговорност за своите думи и за своите действия. България има не малко лидерски партии. Към тях се отнасят и ГЕРБ, и ДПС и много други партии.
Естествено в тях лидерите определят много от нещата, касаещи листи, касаещи позиции в изпълнителна, в една или друга власт. Аз мога да говоря за БСП - при нас също се спазват ясни принципи и правила", каза Станишев и добави, че
като държава спазваме ясни правила и принципи
при разпределението на средствата от Европейския съюз и националния бюджет.
„Естествено, всяко изказване в предизборна кампания се използва политически. Не съм видял нито записа, но съм чел част от изказването като текст - това, което е свалено в медиите. Мога да разделя нещата на две части.
Първо, по отношение на държавата и това е съществено за мен като министър-председател: спазваме ясни правила и принципи, които са правилата и на Европейския съюз, и на националното законодателство. В това отношение в последната година бяха направени много сериозни, ясни реформи, които гарантират прозрачността, контрола върху всички механизми за разпределение на средствата от Европейския съюз, от националния бюджет.
Мисля, че именно благодарение на това в последните месеци се получиха много ясни и окуражителни сигнали - и с размразяването на 115 милиона евро по Програма ИСПА, и за разрешаване да стартираме процедури по Оперативни програми „Транспорт" и „Регионално развитие" в пътното строителство. И това е резултат именно от сериозните реформи, които бяха направени", посочи премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!