Лидерът на Движението за права и свободи Ахмед Доган наистина е получил 1,5 млн. лв хонорар като консултант на "Цанков камък" и други хидропроекти, но не от правителството, а от частна фирма - Институтът по минно дело - заяви депутатът от движението Камен Костадинов по БНТ тази сутрин.
"Господин
Доган е философ по образование, но това не му пречи да се занимава с язовири и хидровъзели.
Той е един от идеолозите при построяването на "Цанков камък", убедено подчерта Костадинов.
Повод за явяването му в сутрешното предваване на националната телевизия беше публикация на първа страница на в. "Труд" в събота, озаглавена "Доган взел 1,5 млн. лв. за "Цанков камък".
"По-опасното от това да пишеш лъжи, е да пишеш полуистини. Във вестниците пише, че Доган е взел 1,5 млн. лв. като консултант по проекти на правителството и то за хидровъзел "Цанков камък" - нещо, което би възмутило всеки, но истината е доста различна", продължи Костадинов.
Той твърди, че Доган никога не е бил консултант на правителството и на него не му е плащано затова.
Костадинов заплаши: "Ще бъде изпратено писмо до главния прокурор, в което ще настояваме да се направи проверка на „Цанков камък" и да се разбере какво се е случило с него".
"Политикът е този, който изпреварва събитията, а не тича след тях, и такъв политик е Доган", добави в заключение депутатът от ДПС.
Според Костадинов неговият партиен лидер
много разбира от алтернативни източници на енергия.
"Смея да твърдя, че може би е един от най-добре подготвените хора във връзка с водородните технологии в България, почетен член е на водородното дружество (bgh2society)... Той е учен, може би забравяте", каза депутатът от ДПС.
И добави: "Когато имаш навик да четеш и да търсиш новото, не е според мен голям проблем да започнеш да се специализираш в определени теми, които според теб са важни за обществото.
Г-н Доган основно се занимава с проекти в алтернативната енергетика. Той има сериозни занимания в тази посока. Има лаборатория, постоянно общува с учени, постоянно се среща с хора от БАН..."
На въпроса на водещия къде е лабораторията на Доган, той отговори: "Там, където живее. Има учебници около него постоянно по химия и по физика..."
Костадинов дава съвет на журналиста, че е "по-добре да погледнете, ако може по някакъв начин да достигнете до въпросните трудове и до въпросния интелектуален продукт, за който е платено, да разберете, да се консултирате с други специалисти, които разбират какво струва това нещо..."
В заключение депутатът Камен Костадинов съобщава, че "парите, с които на г-н Доган му е платено, не са държавни пари. Това са частни отношения... между частно търговско дружество и него. Това са суми, за които той е обявил своята данъчна декларация в декларацията си пред Сметната палата. Доколкото имам информация, той се е регистрирал като физическо лице по ДДС още миналата година."
Частният "Институт по минно дело", за който говори Костадинов, е структура в холдинга "Минстрой" ( minstroy.com ), който е собственост на някогашния заместник на Илия Павлов в "Мултигруп" Николай Вълканов.
Централата на "Минстрой" се намира в сградата, пред която на 7 март 2003 г. беше застрелян Илия Павлов.
След убийството на боса на "Мултигруп" Вълканов е популярен като "дясна ръка" на Ахмед Доган в неговите бизнес дела. Говори се, че той е построил сградата за обучение на партийния актив на ДПС в Бояна, по-известна като "сараите на Доган", както и луксозния хотел "Орфей" в Девин.
През март 2009 г. в. "Сега" писа, че повечето сгради, свързвани с името на лидера на ДПС, са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, около Вълканов.
Тогава беше посочено, че той не крие близките си отношения с Доган - фирмите му са сред най-големите дарители на ДПС.
След гибелта на Ахмед Емин, началник на кабинета на Доган, сегашният министър на културата Вежди Рашидов твърдеше, че Николай Вълканов е бил в сградата в Бояна малко преди или по време на трагедията.
Тогава бившият вицепрезидент на "Мултигруп" каза пред Дарик радио, че не е в България и от година не е виждал Емин.
Вчера пред Нова телевизия градският прокурор на София Николай Кокинов каза: "В понеделник
ще проверим дали Ахмед Доган е взел около 1,5 млн. лв.
като консултант по проекта" А на въпрос дали вярва на информацията, разпространена от "Труд" прокурор Кокинов каза, че му изглежда достоверна.
Той заяви, че преди около две седмици е получен одитен доклад, който показва финансови нарушения по проекта "Цанков камък" и е възложена проверка.
ДПС с отворено писмо до главния прокурор
В писмо до главния прокурор Борис Велчев ръководството на ДПС иска пълна проверка на проекта за хидровъзел "Цанков камък".
Писмото, изпратено до медиите, е подписано от лидера на ДПС Ахмед Доган и заместник-председателите на партията Лютви Местан, Алиосман Имамов, Христо Бисеров, Филиз Хюсменова и Рушен Риза.
От ДПС настояват проверката да установи кои компетентни органи са взели решение за определяне на изпълнител и в последствие са сключили договор за реализиране на проект хидровъзел "Цанков камък", каква е първоначално договорената цена и кой е взел решение за завишаване на първоначалната цена, чрез какви способи, на какво основание.
Първият официален коментар на твърденията на Костадинов
направи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
"Не е луд този, който яде баницата, а който му я дава", заяви той и определи консултантските договори по проекта "Цанков камък" като "форма на легализиране и придобиване на парични средства".
"Всички данни, свързани с проекта "Цанков камък" и с проекта за АЕЦ "Белене", ще бъдат изпратени в прокуратурата. Изграждането на пътя при "Цанков камък" се изпълнява по проект, който се финансира от НЕК. Ако ДПС смятат, че НЕК не е държавна компания, може би нещо не са наясно", коментира Цветанов.
Министърът не пожела да се ангажира с оценка на консултантските договори на Доган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!