Ку усът "Делов" е може би един от най-сложните казуси, свързани с Кърджали и с Балканската война. Провокация е да ме питате кой е въздействал на решението на общинските съветници в Кърджали.
Така председателят на ДПС Ахмед Доган отговори на въпроса кой нареди на съветниците от ДПС в Кърджали да не подкрепят посмъртното звание "Почетен гражданин" за генерал Васил Делов и да предизвикат скандала в деня на Празника на града.
Той определи поведението на 22-ата съветници за правилно и призова за необходимостта от общ прочит на историята на Балканите, особено в частта й за Балканската война от 1912-1913 г.
"Може би трябва да се направи семинар, за да се ограмотим всички за това, че е необходим общ прочит на нашата история, на историята на Балканите и Балканската война. Самият факт, че този въпрос за героиката на Балканската война не е решен до Втората световна война по царско време, не е решен и по време на тоталитарния режим, най-малкото подсказва, че въпросът е много дълбинен, засяга не само лоялността към държавата и държавността, но и все още неизлечимите спомени за ужасите на Балканската война", допълни Доган.
Лидерът на ДПС подчерта, че
съветниците от ДПС в Кърджали са постъпили правилно,
"защото те са наясно с болките на тази война, живите спомени и всичко, което е свързано с нея". Според него този въпрос трябва да се постави само на национално равнище от президента на републиката.
"Дори не съм сигурен дали и парламентът е в състояние да реши правилно този въпрос - от гледна точка на целостта на държавата, на обединяващите принципи и фактори, а не търсенето на повод за разделителни линии и за противопоставяне.
Дори самото поставяне на въпроса на този етап, мисля, че ерозира самата държава", подчерта Доган и определи дебатите в различните телевизии като много неуверени.
Той е убеден, че "самите историци още не са се изказали и не са оценили събитията, свързани с Балканската война".
Според председателя на ДПС журналистите трябвало много внимателно да се отнасят към тези факти, те, според него "са изключително деликатни и дълбинни, свързани предимно с непреодолени болки, с още неосмислени спомени от Балканската война, защото тя не само е война на победители и победени, а война за етническо прочистване и други форми, които ние по-късно определихме като различни вариации на "възродителен процес".
Според водача на ДПС напоследък се разгръща нова анти-ДПС стратегия
като кампания срещу движението и тя има две измерения. "Първото е свързано с академик Георги Марков, че видите ли, ДПС е проводник на неоосманизма в България. ДПС винаги е отстоявала като партия националните интереси на страната в човешките им измерения.
Второ, в анти-кампанията се твърди, че ДПС е проводник на радикалния ислям във връзка с процеса в Пазарджик. Политическите сили си измислят различни сатанизиращи елементи от образа на ДПС с цел да се захранват с енергия различните национализми във връзка с предстоящите избори. А почти всички партии ще яхнат вълната на национализма", предупреди Доган.
Помолен за коментар за референдума за развитието на ядрената енергетика той обясни, че се предпазва от налагането на лично мнение, за да не се отрази "фундаментално на позицията на ДПС по отношение на необходимостта от развитието на ядрената енергетика".
"Така, както е поставен въпросът,
аз се съмнявам, че въобще ще има референдум.
Това ще бъде във всички случаи един политически трик, който да покаже кой доминира в нашето политическо пространство", посочи Ахмед Доган.
Според него експертната оценка за необходимостта от ядрената енергетика "все още е много съмнителна". Той посочи, че е необходимо да започне един обществен дебат дали страната ни има или не нужда от ядрена енергетика.
"Тук не говоря само за огромния ресурс, който е необходим на страната за изграждането на АЕЦ "Белене" или за довършването с един или два модула на АЕЦ "Козлодуй". Въпросът е по-скоро на политическо равнище, но малка част от политиците са наясно за какво става дума, да не говорим за публиката.
Обикновено необходимостта от ядрена енергетика се свързва с убеждението, че ако имаме още една АЕЦ, цената на тока ще бъде на тези равнища. Това просто не е възможно. Референдумът е по-скоро политическа манипулация за надмощие, отколкото реално решаване на въпроса", отсече Доган.
Доган е убеден, че трябва да се смени управлението.
"Убеден съм, че страната има нужда от нов управляващ субект, който да изведе България от кризата, в която се намираме. При всички случаи новото управление ще бъде коалиционно, точно кои ще бъдат сегментите на тази коалиция трудно може да се предвиди на този етап", посочи той.
Той подчерта, че само съдът е компетентен да се произнесе за искания имунитет на двамата депутати от ДПС. Ръководството на партията съзнателно не вземало отношение по проблема, за да не бъде обвинено в намеса.
Ахмед Доган и голяма част от ръководството на ДПС са в Кърджали за областната отчетно-изборна конференция на партията.
По същото време в Русе силната дама в ръководството на ДПС Емел Етем - бивш министър на извънредните ситуации в правителството на тройната коалиция, заяви, че целта на партията е: "да покажем червен картон на ГЕРБ и да участваме в изпълнителната власт".
Ахмед Доган: Трябва да се смени управлението на страната
Провокация е журналистите да ме питат кой е въздействал на съветниците в Кърджали да не подкрепят посмъртното звание "Почетен гражданин" за генерал Делов - заяви шефът на ДПС
4 ноември 2012, 19:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!