"Не бяха лесни преговорите в Москва, но не бяха и кой знае колко трудни. Притеснявах се доста повече, отколкото се оказа, че е трябвало", каза пред БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Той добави, че разговорите са минали с позитивен тон и крайният резултат е много добър за българската страна. Според него нашият потенциал е в енергийната ефективност.
Попитан дали Москва иска неустойки за отказа ни от АЕЦ "Белене", Добрев отговори, че публикациите по този въпрос са били причината той "да се държи за главата".
"На разговорите с Игор Сечин не стана въобще въпрос за неустойки. Разговорът започна с това, че сме присъствали на разговорите между премиерите Борисов и Путин и
те са се разбрали ние по партньорски да постигнем решение
и да не стигаме до съдилища и неустойки. За нас остана да уточним детайлите по излизане от проекта "Белене".
През април ще бъде направена сметка за проекта, ние трябва да покрием разходите, направени от руската страна.
Днес изпращаме писмо от НЕК за посещение на екип от наши експерти от четвъртък до неделя, за да може още в първите дни на април да сме уточнили сметката ни.
Не мисля, че ще излязат каквито и да било изненади. Ние имаме две арбитражни дела, по едното ние съдим "Атомстройекспорт", а по другото те съдят НЕК. По тези две дела трябва да се споразумеем", заяви Добрев.
Относно реактора, който беше предназначен за АЕЦ "Белене", министърът коментира, че седми блок на АЕЦ "Козлодуй" ще има.
Той подчерта, че най-големият приоритет в енергетиката на това правителство е удължаване на срока на експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй".
"Това може да стане - да се удължи животът им с 20 години.
Има възможност и за осми блок,
защото на площадката на АЕЦ "Козлодуй" има три възможни площадки за реактори.
Ние в момента извеждаме от експлоатация блоковете от първи до четвърти. Трябва да се концентрираме сега върху седми блок, придвижване на процедурите за площадка, ОВОС и т.н.
Пети и шести блок не бяха обсъждани в Русия, нямаше смисъл да се обсъжда това сега, но "Атомстройекспорт" имат интерес от удължаване на срока на експлоатация", уточни Добрев.За реакцията на опозицията, че без "Белене" ние ще се превърнем във вносител на ток, Добрев каза, че това са необосновани приказки. "
Опозицията цитира доклад на HSBC, който едва ли не казвал това.
"Той не казва това. Той не казва, че в България електроенергията няма да бъде достатъчна.Централите като ТЕЦ-Варна, например, ще бъдат модернизирани. Няма никаква опасност ние през 2020 г. да имаме недостиг на електроенергия.
Ние сме държавата в ЕС, която най-много пилее по най-безобразния начин електроенергията. Ние използваме електроенергия
от пет до осем пъти повече от нормалното за ЕС
Ако свалим разходите на домакинствата и бизнеса, това ще ни позволи да потребяваме повече, а и бизнесът ще стане по-конкурентоспособен", подчерта Добрев.
За природния газ Добрев каза, че не искаме дългосрочни договори с "Газпром", защото ние можем да имаме алтернативи за доставките.
"Провежда се конкурс за находището в Черно море. Надявам се там да намерим сериозни залежи на газ. Конвенционалният газ на сушата също не е за пренебрегване.
Тук не говорим за шистов газ, който също е алтернатива. Ако се окаже, че шистовият газ не пречи на екологията и екологичната оценка е добра, тогава ние трябва да го използваме", категоричен бе Добрев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!