Премиерът Бойко Борисов обяви, че е възложил на министър Делян Добрев да се свърже с централата на РВЕ и да поиска писмено да отговорят дали е вярно, че правителството на ГЕРБ е изгонило консорциума от България.
Борисов каза това в коментгар на изказване на лидера на БСП Сергей Станишев, според когото това управление е изгонило консорциума. "Вече няма да им правя компромиси", заяви още Борисов преди заседанието на Министерския съвет.
Няколко часа след заръката на премиера Делян Добрев свика извънредна пресконференция, за да каже, че още не е успял да се свърже с компанията.
Премиерът ми възложи да се свържа с Ер Ве Е, но днес те имат празник и не можах да се свържа с тях, каза Добрев пред журналисти.
Тъй като не успял да осъществи контакт с Ер Ве Е, министър Добрев е поканил Михаил Андонов да покаже пред медиите официалното уведомление, депозирано от Ер Ве Е в НЕК.
Немската компания Ер Ве Е се оттегли от проекта АЕЦ "Белене", защото не бе намерено финансиране и не бе подписан договорът за проектиране, доставка и изграждане на централата, който трябваше да се подпише между българската и руската страни.
Това заяви на пресконференция в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов.
Ер Ве Е е избрана след конкурс за стратегически инвеститор в проекта и на 19 декември 2008 г. е подписан договор за съвместно сътрудничество, припомни Михаил Андонов. Той посочи, че в хода на 16-месечни преговори Ер Ве Е и НЕК не намират решение по два въпроса - начина и подхода за финансиране на проекта и това, че не се подписва EPC контракта с "Атомстройекспорт", посочи Андонов.
Контрактът пък не е подписан, защото не е договорен инфлационният индекс при изчисляване на стойността на проекта, както и дяловото участие на страните в проекта, информира още той. В резултат на тези неразрешени въпроси немската компания се оттегля от проекта с внесено в НЕК уведомление на 27 октомври 2009 г., посочи Андонов.
В отговор на въпрос Делян Добрев посочи, че по време на преговорите с Ер Ве Е немската компания не е правила оценка за това добър или не е проектът, а се е коментирало как да се финансира проектът.
Ер Ве Е e трябвало да осигури средства, за да финансира 49% от собствеността в централата, но не е успяла да го е направи, не е внесен и бонусът от 500 000 евро, при каквото условия компанията е спечелила конкурса, добави Андонов.
Трябва да се пита предишното правителство защо не е осигурило изпълнението на двете условия - намиране на финансиране и подписване на контракта с "Атомстройекспорт", заяви Добрев. Той отказа да коментира дали Конституционният съд трябва да се произнесе за формулирането на въпроса в референдума за АЕЦ "Белене" и каза, че това е от компетенциите на Народното събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!