Либерализационният пакет за вътрешният енергиен пазар е транспониран в българското законодателство, но все още от енергийния регулатор ДКЕВР не са изготвили наредбите за прилагането на законовите текстове.
Това заяви на извънреден брифинг министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев по повод на днешното съобщението на Европейската комисия, че ще заведе срещу България дело заради закъснялото проилагане на правилата за вътрешния енергиен пазар.
Въпреки безбройните срещи с ДКЕВР, тези наредби все още не са готови, добави той.
Министърът изрази надежда, че това ще бъде направено в следващите един-два месеца, за да не бъдат наложени санкции на страната ни.
Той уточни, че сезирането на Европейския съд все още не означава завеждане на дело, което по думите му ще отнеме около два месеца.
През това време ДКЕВР би трябвало да изготви наредбите, допълни Добрев.
Освен заради закъснелите регулации на енергийния пазар ЕК е решила да заведе дело и заради заради издаването на разрешения за цифровия радиочестотен спектър. В коментар на обвиненията
председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков заяви пред БТА, че КРС е спазила закона
при издаването на разрешения за цифровия радиочестотен спектър ище направи всичко да защити интересите на страната.
Миналата седмица КРС обяви намерение да проведе конкурс за издаване на едно разрешение за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване с национален обхват.
В определения срок - до 17.30 ч. на 10.01.2013 г., заявления в КРС подадоха компаниите "Ди Ви Би Ти" АД, "Булсатком" АД и "Динамикс" ЕООД.
Предвид заявения интерес и поради факта, че кандидатите са повече от един, КРС обявява конкурсна процедура. Решението на комисията ще бъде публикувано в утрешния брой на Държавен вестник, каза Веселин Божков.
Той обясни, че в бъдещия конкурс ще могат да участват и компании, които не са заявили изрично намеренията си пред регулатора. Коментарът на Божков е по повод решението на Европейската комисия да заведе дело срещу България пред Съда на ЕС заради издаването на разрешения за цифровия радиочестотен спектър.
Комисията счита, че България не се е съобразила с изискванията, заложени в Директивата за конкуренцията, когато през 2009 г. е предоставила наличните пет лота чрез две конкурсни процедури, като по този начин е ограничила без основание броя на дружествата, които могат потенциално да навлязат на пазара.
Освен това в нарушение на трите директиви критериите за подбор в конкурсните процедури са били прекомерно ограничителни, като са били отхвърлени кандидати, свързани с доставчици на съдържание (оператори на телевизионни канали), включително оператори, действащи само извън България, или с оператори на мрежи за радиоразпръскване.
Ивайло Московски: Изпълняваме всички изисквания на Брюксел
В предишната нормативна база в конкурсите за мултиплекси право на участие не са имали оператори на телевизионно съдържание и оператори на пренос на цифров сигнал, коментира министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски.
Сега законът е променен и тези субекти могат да участват в процедурата.
С ЕК е коментирано да се отвори нова процедура и тя вече е факт, каза Московски. Били сме в постоянна комуникация с ЕК и продължаваме да бъдем.
Пазарът допуска повече участници и изпълняваме всички изисквания на Брюксел, подчерта министърът. Готови сме да дадем всички детайли, които еврокомисията поиска, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!